جایزه البرز 1401 ویژه نخبگان

همایش اعطای جایزه البرز ۱۴۰۱ با حضور جمع زیادی از اهالی علم و فرهیختگان کشور در روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت در هتل ارم تهران برگزار شد. این جایزه بدون پذیرفتن هرگونه حمایت مادی از نهادهای دولتی و غیر دولتی تأمین و اعطا می‌شود. متأسفانه در همایش امسال هیچ‌یک از مسؤولین کشور علی‌رغم اهمیت بالای این رویداد علمی و دعوت رسمی، حضور نداشتند.

درباره جایزه نخبگان

جایزه البرز 1402 در بخش دانشجویی با رویکردی متفاوت تعلق خواهد گرفت. به این ترتیب که متقاضیان دریافت جایزه باید در سامانه حاضر عضو شده و به‌صورت تعاملی و فرایندی به کسب و افزایش امتیاز خود در طول زمان تعیین شده مبادرت نمایند. بنابراین برای این دسته از عزیزان، صرف ارایه مدارک تعریف شده کافی نخواهد بود.

عضویت در سامانه

سه سطح عضویت گروهی را برای همکاران در همان محل سازمانی یا سازمانی در ایالات متحده ارائه می دهد که به تیم شما متشکل از دو یا چند عضو پس انداز ویژه می دهد. یک گروه جدید تشکیل دهید یا به گروه فعلی خود اعضا اضافه کنید. پس انداز هر عضو بر اساس اندازه گروه شما است.

مزیت‌های عضویت در سامانه
عضو خانواده بزرگ برندگان جایزه البرز، اولین و قدیمی‌ترین جایزه علمی کشور شوید.

در طول شصت سال فعالیت بنیاد فرهنگی البرز، بیش از 6000 تلاشگر علمی در سطوح و سنین مختلف مورد حمایت و تشویق قرار گرفته‌اند. دریافت کنندگان جایزه البرز همواره در زمره شخصیت‌های تأثیرگذار در عرصه‌های گوناگون علمی، فرهنگی و هنری کشور و همچنین در گستره جهانی بوده و هستند.

تعامل و همنشینی با این عزیزان، فرصت مغتنمی برای رهجویان دانش و فناوری است تا سازمان و ساختار ذهنی خود را در مسیر کسب موفقیت‌های علمی بازنگری و تنظیم نمایند.

انجمن‌ها و نشست‌های علمی بنیاد البرز

برنامه‌ها و فعالیت‌های بنیاد فرهنگی البرز،با هدف ایجاد زمینه‌های مناسب انگیزشی برای شکوفایی استعدادها، برانگیختن خلاقیت تلاشگران علمی، دانش‌آموختگان و نخبگان کشور صورت می‌پذیرد.

فعالیت انجمن‌ها و برگزاری نشست‌های علمی در بنیاد فرهنگی البرز، علاوه‌بر زمینه‌سازی شناخت و تعامل فعالان علم و فناوری و کمک به هم‌افزایی علمی و عملی فعالیت‌های دانش‌بنیان، با 3 هدف کلیدی و اصلی زیر انجام می‌گیرد:

  • شناسایی نخبگان تراز اول کشور که به دلایل مختلف، مورد غفلت و فراموشی قرار گرفته‌اند.
  • بازنگری و بهینه‌سازی رویه‌های تشویقی و ترغیبی در اعطای جایزه البرز
  • شناسایی چالش‌ها و مسایل روز کشور و تدوین راهکارهای اثربخش برای انگیزه بخشی به فعالان حوزه‌های علم و فناوری در راستای ورود و مداخله مؤثر و فعال آن‌ها در حل چالش‌ها و مسایل مزبور
اگر به دنبال مطلب خاصی می‌گردید، از این طریق آن را جستجو نمایید!
جستجو
Generic filters
بعضی مفاخر جایزه البرز

در طول سال‌های طولانی و متمادیِ اعطای جایزه البرز، شخصیت‌های برجسته بسیاری بوده و هستند که در دوران نوجوانی و تحصیلات مدرسه‌ای، ایام تحصیلات عالی و دانشگاهی و یا دوران انجام خدمات علمی، پژوهشی و هنری خود موفق به دریافت جایزه البرز شده‌اند. این عزیزانِ فرهیخته جوایز ارزنده دیگری در زمینه فعالیت خود و در گستره بین‌المللی دریافت نموده و از مفاخر جامعه بشری به شمار می‌آیند.

در طول شصت سال فعالیت افتخار آمیز بنیاد فرهنگی البرز، بیش از شش هزار تلاشگر علمی و فرهنگی مورد حمایت، تشویق و اعطای جایزه البرز قرار گرفته‌اند. این رویه نیک که توسط مرحوم حسینعلی البرز، پایه ریزی گردید در مسیر آرمان باشکوه ایشان در راستای افزایش رفاه و کاهش آلام بشری، اعتلای فرهنگ ایران و ارتقای جایگاه شایسته و حیثیت حقیقی کشور عزیزمان در جامعه جهانی، همچنان جاری بوده و تداوم دارد.

سال دریافت جایزه البرز: ۱۳۵۵

علامه سید جلال الدین آشتیانی

زاده ۱۳۰۴، آشتیان _ درگذشته ۱۳۸۴، مشهد
استاد فلسفه و عرفان اسلامی؛ بزرگترین شارح آثار فلسفه و عرفان اسلامی در دورۀ معاصر؛ از علمای متأله ملقب “‏‏ملاصدرای ثانی”

سال دریافت جایزه البرز: ۱۳۵۶

علی اصغر تجویدی

زاده ۱۳۲۷، فسا
هنرمند نگارگر و مجسمه‌ساز و دارای نشان عالی هنرسبک نگارگری: مینیاتورعضو هنرمندان شهرک بین‌المللی هنرهای پاریس (سیته)شرکت در نمایشگاه‌های نگارگری ایرانی پاریس، مسقط، عشق‌آباد، لندن، اوکراین، عربستان، موزه ملی دمشق، آمریکا، استکهلم، موزه هنرهای معاصر تهران، فرهنگسرای نیاوران و همچنین نمایشگاه‌های صنایع دستی شیراز، همدان، تبریز و…

سال دریافت جایزه البرز: ۱۳۹۶

پروفسور نسرین معظمی

زاده 1324، تهران

میکروبیولوژیست پزشکی و بیوتکنولوژیست، بنیان‌گذار رشته بیوتکنولوژی در ایران

دكتراي ميكروب‌شناسي پزشکی از دانشکده‌ پزشکی دانشگاه لاوال کانادا در سال 1356تأسیس مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی خلیج فارس در قشم (نخستین مرکز تحقیقات کاربردی بیوتکنولوژی دریایی در کشور)

میکروبیولوژیست برجسته ایرانی در زمینه بیوتکنولوژی و تولید سوخت با استفاده از ریزجلبک‌ها و از پیشگامان این موضوع در ایران و منتخب به عنوان عضو شورای راهبری برنامه بین المللی علوم پایه یونسکو در سال 1394 به مدت سه سال

سال دریافت جایزه البرز: ۱۳۹۶

پروفسور ناصر سیم‌فروش

زاده ۱۳۲۶، تهران

پزشک و متخصص ارولوژی، پدر علم ارولوژی ایران

راه‌اندازی یک مرکز درمانی بیماری‌های کلیه در بیمارستان شهید دکتر لبافی نژاد، سال 1359بيش از ۵۰ مقاله در مجلات داخل كشور به زبان فارسي و انگليسي، بيش از ۸۰ مقاله در مجلات خارج از كشور نمايه شده، بيش از ۱۵۰ مقاله در كنگره‌هاي داخلي، بيش از ۱۰۰ مقاله در كنگره‌هاي خارجي و تألیف قسمتي از چند كتاب چاپ تركيه و آلمانسردبير مجله انگليسي زبان Medical Journal of Islamic Republic of Iran

سال دریافت جایزه البرز: ۱۳۵۱

پروفسور علی کاوه

زاده 1326 تبریز
عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایرانمدال درجه ۱ فرهنگی از وزارت علوم و آموزش عالی به خاطر احراز رتبه اول در هر چهار سال تحصیلی دوره کارشناسی مهندسی راه و ساختمان، ۱۳۴۷
بورس تحصیلی وزارت علوم و آموزش عالی برای دوره دکتری در امپریال کالج دانشگاه لندن، 56-1352

سال دریافت جایزه البرز: ۱۳۹۹

پروفسور سید حبیب فیروزآبادی

زاده 1322، تهران

محقق و شیمی‌دان برجسته، جزو فهرست ۱۰۰ دانشمند برتر دنیا

دکترای شیمی از پنسیلوانیای آمریکا در سال 1353کسب جایزه سازمان کنفرانس اسلامی (Comstech) در سال ۱۳۸۴عضو دائم آکادمی علوم جهان (TWAS)دانشمند سال جهان اسلام به انتخاب کمیته توسعه علوم و فنون سازمان کنفرانس اسلامی در سال 2005 میلادی

برندگان جایزه البرز 1401

جایزه البرز 1401

همایش اعطای جایزه البرز 1401 به منظور تقدیر از ۶۰ نخبه علمی انتخاب شده کشور در روز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت در هتل ارم تهران برگزار شد، در این آیین، پنج دانشمند در رشته های علوم پزشکی، انسانی، فنی و مهندسی و علوم پایه مورد تقدیر قرار گرفته و به هر نفر مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان وجه نقد به همراه نشان ویژه البرز اهدا شد. در این مراسم همچنین از پنج نفر مخترع، هفت نفر از طلاب و ۴۳ نفر از دانشجویان رشته های مختلف تقدیر به عمل آمد.

آخرین اخبار و اطلاعات
خبرهای همایش

در داوری مرحله نهایی جایزه البرز ۱۴۰۱ مطرح شد؛ اعطای جایزه البرز ۱۴۰۱ به ۶۰ نخبه علمی/ توسعه زیرساخت‌ها به وقف علمی نیاز دارد

رئیس هیئت امنای بنیاد فرهنگی البرز با تأکید بر ضرورت ترویج وقف علمی در کنار حمایت از نخبگان، گفت: واقفان به آینده نگاه دارند چنان

ادامه مطلب »
جایزه البرز 1402 در شصت و یکمین سال تاسیس بنیاد فرهنگی البرز

جایزه البرز 1402 ویژه دانشمندان، مخترعین، طلاب حوزه‌های علمیه و دانشجویان سراسر کشور مانند سنوات قبل در اردیبهشت ماه 1402 به منتخبین نهایی شصت و یکمین سال جایزه البرز اعطا خواهد شد.

شیوه‌نامه جایزه 1402 در آینده در سامانه حاضر منتشر خواهد شد. متقاضیان دریافت جایزه البرز 1402 می‌توانند در سایت جایزه البرز ویژه نخبگان www.alborz-prize.ir عضو شوند و مطابق دستورالعمل‌های مربوط عمل کنند.