از آن جایی که جایزه البرز در سطح نخبگان به سه گروه دانشمندان، مخترعان، دانشجویان و طلاب علوم دینی اختصاص می یابد، هر فرد در هر گروه (مثلا دانشجویان)، تنها یک بار امکان دریافت جایزه البرز را خواهد داشت.

براساس معیارها و شاخص های مستقلی است که دستورالعمل آن را از طریق لینک مربوط می توانید مطالعه فرمایید.

دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری

در جایزه البرز 1400 علاوه بر لوح تقدیر و تندیس جایزه البرز که از ارزش معنوی بسیار برخوردار است، به ترتیب به دانشمندان، مخترعان، دانشجویان و طلاب برگزیده مبالغ یکصد و ده، چهل، و سی و پنج میلیون تومان اهداء  می گردد.

رقم نقدی جایزه البرز 1401 نیز متعاقباً و پس از تصویب در هیئت امنای بنیاد فرهنگی البرز اعلام می شود.

مهمترین اهداف، تجلیل از مقام علم و عالمان و معرفی برگزیدگان علمی کشور به جامعه و ایجاد شوق و انگیزه در دیگر افراد در جهت تلاش بیشتر و بهبود وضعیت تحصیلی ایشان و همچنین ایجاد شرایط مناسب برای ترویج فرهنگ وقف علمی و پیشرفت علمی ایران عزیز است.

این موضوع از سوی مسئولان بنیاد در حال مطالعه و بررسی زمینه‌سازی تمهیداتی برای توسعه این ظرفیت علمی از طریق اموری نظیر تأسیس باشگاه برگزیدگان، انجمن‌های تخصصی برگزیدگان و … است.

بر اساس روال سنوات اخیر، تعداد برگزیدگان هر سال برابر با تعداد سالی است که از تاسیس بنیاد فرهنگی البرز می گذرد. بدین ترتیب برای جایزه البرز 1401 و باتوجه به تقارن با شصتمین سال تاسیس بنیاد فرهنگی البرز، فارغ از جنسیت افراد از 60 نفر تجلیل می شود که سهمیه انتخاب هر یک از گروه‌ها به ترتیب عبارت است از:

دانشمندان: 4 نفر در رشته‌های علمی مختلف؛

مخترعان: 9 نفر؛

دانشجویان غیرپزشکی: ۳۰ نفر در مقاطع و گروه‌های تحصیلی مختلف؛

دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی: ۱۰ نفر در رشته‌های مختلف و سطوح عمومی، تخصص و فوق تخصص؛

طلاب علوم دینی: ۷ نفر در سطوح دو، سه، چهار و خارج فقه و اصول

بنیاد فرهنگی البرز درصدد است تا در هر سال یک نفر برگزیده در یک رشته خاص را نیز معرفی و به صورت ویژه از ایشان تقدیر نماید. شایان ذکر است انتخاب تعداد نفرات برگزیده براساس سهمیه اعلامی، منوط به تایید مدارج و مدارک نخبگی هر یک از افراد واجد شرایط در هیئت انتخاب جایزه البرز است.

بر اساس نظر واقف، دانشمندان ایرانی که در تابعیت ایران عزیز باشند؛ در صورتی که واجد شرایط انتخاب باشند، می توانند به عنوان برنده جایزه البرز باشند.

بر اساس روال سنوات اخیر، آئین اعطای جایزه البرز در بخش نخبگان در اردیبهشت هر سال برگزار می شود. بدین ترتیب برای جایزه البرز 1401 نیز در نظر است این مراسم در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰1 با حضور منتخبین برگزار شود. بدیهی است در صورت بروز شرایط پیش بینی نشده و خاص در کشور، این زمان تغییر خواهد کرد.

بنا بر نیت والای واقف محترم، این جایزه صرفاً به نخبگان ایرانی داخل و خارج کشور که در تابعیت میهن خویش باشند تعلق می‌گیرد. لیکن علاوه بر آنکه تمامی ایرانیان در سراسر گیتی می‌توانند از این جایزه ارزشمند بهره‌مند شوند؛ این مراسم صرفاً در داخل کشور برگزار می‌شود.

بله از طریق سامانه جایزه البرز، امکان ثبت نام فردی و شرکت در ارزیابی اولیه وجود دارد.

بنیاد فرهنگی البرز یک مؤسسه مستقل بوده و به عنوان یک موقوفه تحت نظارت سازمان اوقاف و امور خیریه عمل می‌نماید.

از آنجا که موفقیت علمی افراد، مرهون زحمات و دلسوزی‌های خانواده گرانقدر ایشان است؛ حضور آنان در همایش جایزه البرز موجب خرسندی خواهد بود. (البته لازم به ذکر است در سالهای اخیر به علت شرایط کرونایی، این مراسم به صورت مجازی یا با نفرات محدود انجام شده است و امکان حضور خانواده ها نبوده است ولی در صورت امکان، بنیاد این حضور را قدر می نهد.)

بله، جایزه اختصاص یافته به افراد برگزیده منحصراً در مراسم مربوط و به شخص برگزیده اعطاء خواهد شد.

خیر؛ واقف محترم در خصوص تمامی فعالیت‌های بنیاد از جمله اعطای جایزه البرز، دریافت هرگونه وجهی را از اشخاص حقیقی و حقوقی منع نموده است.

براساس نیت واقف محترم، بنیاد فرهنگی البرز موظف است هر ساله نسبت به اعطای جایزه البرز برنامه‌ریزی و اقدام نماید. هر چند در خصوص نحوه اعطای جایزه، هر ساله به طور جداگانه تصمیم‌گیری می‌شود.

بنیاد فرهنگی البرز، صرفاً متولی برگزاری مراسم و تأمین جوایز می‌باشد.

جایزه البرز با سابقه‌ای بیش از نیم قرن، قدیمی ترین جایزه علمی کشور  است که به منظور تجلیل از تلاش‌های علمی افراد در سطوح مختلف آموزشی و در گستره جهانی در نظر گرفته شده و به واجدین شرایط در تابعیت کشور عزیز ایران تعلق می‌گیرد.

برگزیدگان نهایی در هر یک از گروه‌های سه گانه (دانشمندان، مخترعان و دانشجویان و طلاب) جهت دریافت جایزه البرز رتبه‌بندی نمی‌شوند.

بنیاد فرهنگی البرز بر اساس شاخص‌ها و معیارهایی که با همکاری بنیاد ملی نخبگان، وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه تدوین شده است، به شناسایی و انتخاب نفرات برتر در گروه‌های علمی مربوط مبادرت می‌نمایند. سپس اسامی و مستندات افراد واجد شرایط در اختیار دبیرخانه جایزه البرز قرار داده و توسط هیئت انتخاب جایزه البرز متشکل از اساتید و دانشمندان بارز کشور داوری و انتخاب گردیده و فرایند دعوت از برگزیدگان و اعطای جوایز در دستور کار کمیته اجرایی همایش قرار می‌گیرد.

از ابتدای تأسیس بنیاد فرهنگی البرز تاکنون جایزه البرز، حسب شرایط و مقتضیات وقت، با همکاری نهادهای رسمی و قانونی کشور اعطا گردیده است. این امر در پیش از انقلاب شکوهمند اسلامی با همکاری نخست وزیری، وزارت فرهنگ و آموزش عالی و … و در دوران اخیر با همکاری بنیاد ملی نخبگان، وزارت‌های آموزش و پرورش (جایزه حسن تحصیل دانش‌آموزان)، علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه صورت پذیرفته است.

مسؤولین بنیاد فرهنگی البرز در حال مطالعه و بررسی شرایط تحقق چنین امکانی هستند.

فرایند معرفی نفرات واجد شرایط براساس دستورالعمل جایزه البرز ۱۴۰1 از سوی مراجع ذیربط و تمامی مراکز علمی، آموزشی و پژوهشی، به ویژه دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور به بنیاد فرهنگی البرز صورت می پذیرد؛ با اینحال امکان ثبت نام انفرادی نفرات نیز اندیشیده شده است.

واقف محترم بنیاد فرهنگی البرز را از پذیرفتن هرگونه کمک و مساعدت مالی منع نموده است.

دانشگاه‌ها در این خصوص رقابتی با یکدیگر ندارند. در صورت وجود ایده یا پیشنهادی برای رقابتی شدن فرایند مزبور، می‌توانید آن را از طریق سامانه با دبیرخانه بنیاد در میان بگذارید.

معمولا در کنار برنامه اصلی، بخش‌ها و برنامه‌های جانبی جداگانه در نظر گرفته می شود.

جایزه تمامی افراد برگزیده در هر گروه علمی یکسان بوده و شامل لوح تقدیر، نشان، تندیس افتخار و جایزه نقدی  است.

اگر پاسخ خود را نیافته‌اید؛ پرسش خود را از طریق فرم زیر ارسال کنید!