جایزه بنیاد البرز و نخبگان و مخترعان فارس

پنجاه و هشتمین مرحله اعطای جایزه بنیاد البرز به نخبگان علمی کشور، سه‌شنبه همزمان با ١٦ استان در شیراز نیز به صورت ویدیو کنفرانس برگزار و از پنج دانشمند، مخترع و دانشجوی برتر ساکن استان فارس تجلیل شد.

بنیاد فرهنگی البرز در سال ۱۳۴۲ خورشیدی با هدف کمک به اشاعه فرهنگ کشور، تجلیل از مقام علمی دانشمندان، پژوهندگان برتر ایرانی، تشویق دانشجویان، دانش‌آموزان برگزیده و نوباوگان و نوجوانان با استعداد ایرانی، از طریق اعطای «جایزه بنیاد البرز» به همت فردی نیک اندیش به نام مرحوم حسینعلی البرز تاسیس و وقف شد که ظرف بیش از نیم قرن، چندین هزار نفر از نخبگان برتر علمی کشور را مورد حمایت و تشویق قرار داده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس در حاشیه برگزاری آیین اعطای این جوایز، به خبرنگار ایرنا گفت: این مراسم هر ساله در پایتخت برگزار می‌شد اما امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا به صورت ویدیو کنفرانس در ۱۶ استان کشور از جمله فارس برگزار شد.

حجت‌الاسلام سیدعباس موسوی افزود: جوایز پنجاه و هشتمین دوره بنیاد البرز در استان فارس به پنج نخبه دانشگاهی، مخترع و نوآور این این استان اعطا شد.

وی بیان داشت: هدف خیر و نیک اندیش بنیاد البرز، حمایت از جامعه علمی، دانشگاهی و مخترعان کشور بوده و تاکنون بیش از نیم قرن تداوم داشته و بسیاری از این جایزه به عنوان نوبل ایرانی یاد می‌کنند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان فارس ادامه داد: جوایز این دوره بنیاد البرز به حبیب فیروزآبادی، دکتری شیمی دانشگاه شیراز، عزیزالله وکیلی، مخترع دانشگاه علوم پزشکی شیراز، آمنه مرزبان،دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی در رشته اکولوژی انسانی، متین نقی‌زاده دکتری دانشگاه شهید باهنر کرمان در نانو شیمی و احسان طالبی، دانشجوی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهید رجایی فارس تعلق گرفت.