دکتر امید اخوان اشرفیه
دکتر امید اخوان اشرفیه
عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف گروه علوم پایه رشته فیزیک
برنده جایزه البرز 1401
  • عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف از سال 1382
  • پژوهشگر بین المللی یک‌درصد در سال‌های 1394 تا 1400 از طرف پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC
  • قرار داشتن در بین 20 محقق برتر کشور در جشنواره برترین‌های فناوری نانو از سال 1383 تا سال 1396
  • جزو رتبه‌های برتر جشنواره برترین‌های فناوری نانو در سال‌های 1392 تا 1396
  • تقدیر از سوی دانشگاه صنعتی شریف به دلیل قرارگرفتن در جمع سرآمدان علمی کشور در سال 1400
  • منتخب فدرایسون سرآمدان در سال‌های (1395 تا 1398 و 1400)
  • سرپرست مرکز تحقیقات نقص ایمنی (مرکز تحقیقات برگزیده در جشنواره رازی)
  • مشارکت در کشف ژن‌های مسئول بیماری در بیماری‌های نقص ایمنی
  • نویسنده بیش از 25 کتاب علمی و مرجع در زمینه ایمونولوژی بیماری‌های نقص ایمنی، سرطان و بیماری‌های خود ایمنی با انتشار بین‌المللی
  • داور مقالات و طرح‌های علمی ملی و بین‌المللی

در شصت و یکمین سال تأسیس بنیاد فرهنگی البرز، «جایزه البرز ۱۴۰۲» با هدف بزرگداشت اهالی علم، جایزه البرز به دانشمندان، فناوران، دانشگاهیان و حوزویان برتر سراسر کشور، اعطاء ‌می گردد.

دانشمندان جوان، فناوران، طلاب علوم دینی و دانشجویان می‌توانند از تاریخ پانزدهم آذر ماه سال جاری با مراجعه به سایت جایزه البرز نخبگان (سایت جاری)، آیین‌نامه مربوط به هر بخش را مطالعه و ثبت‌نام نمایند.

دانشجویان داوطلب در تمامی رشته‌ها شامل فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، هنر، کشاورزی و علوم پزشکی، از سراسر کشور در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری عمومی، دکتری تخصصی و دکتری تخصصی بالینی از دانشگاه‌های دولتی، غیرانتفاعی و پژوهشگاه‌های تابعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ همچنین دانشگاه‌های آزاد اسلامی، پیام نور، فنی و حرفه ای، علمی و کاربردی و فرهنگیان، در صورت احراز شرایط، می‌توانند در این رقابت شرکت کنند. ضمن اینکه طلاب علوم دینی می‌توانند از طریق حوزه‌های علمیه سراسر کشور نیز نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند.

خاطر نشان می گردد که در این دوره به منظور انتخاب فناوران برتر با هدف رسیدن به محصولی دانش بنیان و ایجاد بازار برای آن و تکمیل چرخه نوآوری، از میان شرکت‌کنندگان در بخش«فناور برتر البرز» ۵۰ فناور حقیقی یا حقوقی، دستاوردهای خود را جهت داوری نهایی در نمایشگاهی که در بهمن ماه برگزار می شود؛ ارایه می‌نمایند.

همچنین برای نخستین بار در فراخوان «جایزه البرز ۱۴۰۲»، بخشی تحت عنوان «دانشمند جوان برتر» لحاظ شده است که طی آن، تمامی دانشمندان جوان از سراسر کشور در بازه سنی زیر ۴۰ سال می‌توانند در گروه‌های علمی فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، هنر، کشاورزی و علوم پزشکی، با مطالعه آیین نامه این بخش و در صورت واجد شرایط بودن، در این رقابت شرکت کنند.

تأکید می شود زمان آغاز ثبت‌نام در این رقابت علمی و سراسری، تاریخ ۱401/۰۹/15 به مدت یک‌ماه تعیین شده است که با توجه به لزوم پالایش مستندات دریافتی و راستی آزمایی آنها از طریق استعلام از مراجع ذیربط و انجام داوری، این زمان به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.