همایش‌های جایزه البرز
برگزاری سالانه همایش جایزه البرز

جایزه البرز، هر ساله به نخبگان، پژوهندگان، دانشجویان، دانش‌­آموزان و ممتازین حوزه علمیه اعطاء می­‌گردد. این جوایز به صورت کشوری و معمولاً به همراه تجلیل از مقام والای چهره ماندگار، واقف زنده یاد حسینعلی البرز برگزار می­‌شود.

همایش ملی نخبگان

در نیمه اول هر سال طی یک مراسم با شکوهی با عنوان همایش ملی نخبگان البرز، از برگزیدگان این بخش در چهار گروه زیر تقدیر به عمل می‌ آید:

  • دانشمندان علوم مختلف
  • مخترعان و فناوران
  • دانشجویان علوم پزشکی و غیر پزشکی
  • طلاب علوم دینی
همایش ملی دانش آموزان

همایش ملی دانش آموزی جایزه بنیاد البرز با هدف تشویق دانش‌آموزان برتر کشور سالانه در نیمه دوم هر سال برگزار می گردد. شرکت کنندگان در این همایش، دانش آموزان فارغ التحصیل پایه نهم و پایه دوازدهم مقطع متوسطه در رشته‌های ریاضی فیزیک، تجربی، علوم انسانی، فنی و حرفه‌ای و کاردانش هستند.

در این مراسم که با همکاری وزارت آموزش و پرورش برگزار می گردد، از نفرات ممتاز معرفی شده از سوی ادارات کل آموزش و پرورش استان‌های سراسر کشور تقدیر می‌شود.

دستورالعمل جایزه البرز

دبیرخانه جایزه بنیاد البرز، در آغاز فرایند انتخاب برندگان جایزه بنیاد البرز، دستورالعمل انتخاب و معرفی دانشجویان، مخترعین و فناوران و طلاب علوم دینی را از طریق سامانه alborzprize.ir منتشر می‌نمایند تا پس از طی مراحل مختلف، از برندگان جایزه در همایش باشکوهی تقدیر به عمل آید.

زمان برگزرای همایش و اعطای جوایز

شایان ذکر است همایش ملی سالیانه جایزه البرز (بخش نخبگان) با هـدف تقدیر از برترین دانشمندان، مخترعان، دانشجویان و طلاب سراسر کشور، معمولاً در پانزدهم اردیبهشت ماه هر سال و بـا حضور مسؤولین و شخصیت‌های علمی و فرهنگی کشور در شهر تهران برگزار می‌شود.

در شصت و یکمین سال تأسیس بنیاد فرهنگی البرز، «جایزه البرز ۱۴۰۲» با هدف بزرگداشت اهالی علم، جایزه البرز به دانشمندان، فناوران، دانشگاهیان و حوزویان برتر سراسر کشور، اعطاء ‌می گردد.

دانشمندان جوان، فناوران، طلاب علوم دینی و دانشجویان می‌توانند از تاریخ پانزدهم آذر ماه سال جاری با مراجعه به سایت جایزه البرز نخبگان (سایت جاری)، آیین‌نامه مربوط به هر بخش را مطالعه و ثبت‌نام نمایند.

دانشجویان داوطلب در تمامی رشته‌ها شامل فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، هنر، کشاورزی و علوم پزشکی، از سراسر کشور در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری عمومی، دکتری تخصصی و دکتری تخصصی بالینی از دانشگاه‌های دولتی، غیرانتفاعی و پژوهشگاه‌های تابعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ همچنین دانشگاه‌های آزاد اسلامی، پیام نور، فنی و حرفه ای، علمی و کاربردی و فرهنگیان، در صورت احراز شرایط، می‌توانند در این رقابت شرکت کنند. ضمن اینکه طلاب علوم دینی می‌توانند از طریق حوزه‌های علمیه سراسر کشور نیز نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند.

خاطر نشان می گردد که در این دوره به منظور انتخاب فناوران برتر با هدف رسیدن به محصولی دانش بنیان و ایجاد بازار برای آن و تکمیل چرخه نوآوری، از میان شرکت‌کنندگان در بخش«فناور برتر البرز» ۵۰ فناور حقیقی یا حقوقی، دستاوردهای خود را جهت داوری نهایی در نمایشگاهی که در بهمن ماه برگزار می شود؛ ارایه می‌نمایند.

همچنین برای نخستین بار در فراخوان «جایزه البرز ۱۴۰۲»، بخشی تحت عنوان «دانشمند جوان برتر» لحاظ شده است که طی آن، تمامی دانشمندان جوان از سراسر کشور در بازه سنی زیر ۴۰ سال می‌توانند در گروه‌های علمی فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، هنر، کشاورزی و علوم پزشکی، با مطالعه آیین نامه این بخش و در صورت واجد شرایط بودن، در این رقابت شرکت کنند.

تأکید می شود زمان آغاز ثبت‌نام در این رقابت علمی و سراسری، تاریخ ۱401/۰۹/15 به مدت یک‌ماه تعیین شده است که با توجه به لزوم پالایش مستندات دریافتی و راستی آزمایی آنها از طریق استعلام از مراجع ذیربط و انجام داوری، این زمان به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.