افتتاح ساختمان جدید و موزه بنیاد فرهنگی البرز

مراسم افتتاحیه ساختمان جدید و موزه بنیاد فرهنگی البرز، صبح روز سه‌شنبه ۲۴ فروردین ماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و جمعی از مسئولان شهرداری تهران، مرکز استعدادهای حوزه علمیه و مدیران سازمان اوقاف و امور خیریه و برخی از نخبگان علمی کشور برگزار شد.

در این مراسم، حجت الاسلام خاموشی با اشاره به تاریخچه بنیاد فرهنگی البرز گفت: در ایران اسلامی جوایز علمی متعددی با سوابق بسیار جهت تقویت بنیه کشور برگزار می‌شود که همگی هدفی مشترک دارند و پیشرفت و تعالی کشور است.

وی ضمن اشاره به اهداف متعالی واقف و مؤسس بنیاد فرهنگی البرز، ابراز امیدواری کرد که این بنیاد بتواند سرآمد جوایز علمی کشور باشد.

 حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی با اشاره به اینکه ما می‌توانیم «جایزه علمی» را استمراربخشی کنیم و باعث رونق اقتصادی شویم، تصریح کرد: موقوفه البرز ما را بر این داشته تا به واقفان، وقف‌های جدیدی را پیشنهاد دهیم.

 همچنین در ابتدای این مراسم، مهندس حیدر ارشدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز به تاریخچه تأسیس این بنیاد اشاره کرد و افزود: بنا بر تأکید ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه، تأمین فضایی متناسب با شأن علمی و فرهنگی این بنیاد در دستور کار قرار گرفت و سرانجام ملک حاضر از سوی این بنیاد خریداری شد تا با بازسازی و آماده‌سازی آن به‌عنوان بنایی فاخر و فرهنگی، به‌عنوان ساختمان مرکزی بنیاد فرهنگی البرز مورد بهره‌برداری مناسب و شایسته اهالی علم و فرهنگ قرار گیرد.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز تصریح کرد: امروز، همزمان با افتتاح این مکان، به فضل خدای متعال و با یاری شما عزیزان، اموری را پایه‌ریزی می‌کنیم که می‌تواند در مسیر حرکت بنیاد فرهنگی البرز، منشأ تحولات بزرگی باشد؛ یکی از این امور، شناساندن بیش از پیش جایزه البرز در نزد مسئولین و اقشار مختلف جامعه است.

ایشان ادامه داد: امروز که بهترین روز کاری بنده در مدت دو سال گذشته در بنیاد است؛ اظهار می‌دارم که بنیاد فرهنگی البرز زمانی می‌تواند به تحقق آرمان‌های خود امیدوار باشد که خود همواره در مسیر پیشرفت و تعالی گام بردارد.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز تاکید کرد: ما باید با اجرای امینانه نیت واقف بنیاد، در پاسداشت مقام علم، تلاش کنیم و در این راه نورانی، خود را بیش از پیش نیازمند راهنمایی و حمایت تمامی عالمان و دست‌اندرکاران می‌دانم و امیدوارم که ان شاءالله با دستاوردهایی که این بنیاد خواهد داشت به‌عنوان یک الگوی مؤثر در حوزه وقف علمی معرفی شود.

 مهندس ارشدی در پایان با ذکر این جمله از مرحوم البرز، به سخنانش خاتمه داد: این بنیاد برای یک، ده و یا صد سال پایه‌ریزی نشده است؛ بلکه هدف مؤسس آن این است، تا زمانی‌که ایران باقی است و دین و اخلاق در کشور ما مقام خود را دارند، این بنیاد در خدمت نسل جوان باشد.

 در ادامه این مراسم، پرفسور سیم فروش منتخب جایزه البرز در سال ۹۷ با اشاره به تاریخچه بنیاد فرهنگی البرز گفت: حقیقتاً با مطالعه تاریخچه زندگی مؤسس بنیاد به عنوان یک ایرانی به خود بالیدم چرا که این واقف هدفش تشویق علما و دانشمندان ایران است.

 وی در ادامه با اشاره به اینکه عده ای علم را برای رفع آلام انسان ها به کار می برند، گفت: این افراد راه پیامبران را طی می کنند و در مقابل عده دیگری هستند که از علم برای کشتن انسان ها استفاده می کنند که این نشان می دهد با سقوط اخلاق بشری در عصر کنونی روبرو هستیم.

پدر علم اورولوژی ایران با اشاره به ایثار و از خود گذشتگی بسیاری از علما برای اعتلای کشور گفت: قبل از انقلاب اسلامی، علم در جهت خدمت به مردم به کار گرفته نمی شد، در حالی که پس از انقلاب شاهد خدمات بسیاری به مردم از سوی مفاخر و دانشمندان بوده ایم.

 منتخب جایزه البرز در سال ۹۷ با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در تربیت پزشکان فاخر گفت: قبل از انقلاب تعداد پزشکان متخصص ما محدود بود، در حالی که امروز بیش از ۱۵۰۰ پزشک متخصص در کشور فعالیت می‌کنند.

در پایان این مراسم، ساختمان جدید بنیاد فرهنگی البرز و گالری موزه آن در تهران، خیابان سمیه، قبل از خیابان شهید موسوی با حضور رییس سازمان اوقاف و امور خیریه، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز، رییس مرکز استعدادهای حوزه های علمیه، شهردار منطقه ۶ تهران و جمعی از اساتید و نخبگان علمی کشور افتتاح گردید.

آیین رونمایی از نشان جدید بنیاد فرهنگی البرز

آیین رونمایی از نشان جدید بنیاد فرهنگی البرز با حضور حجت السلام والمسلمین سید مهدی خاموشی ریاست محترم سازمان اوقاف و اومور خیریه، خانم دکتر سیماسادات لاری معاون محترم فرهنگی، دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر عبدالله جاسبی عضو محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی و منتخب بنیاد فرهنگی البرز در دهه چهل و مهندس حیدر ارشدی مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در سالن جلسات ساختمان شهید سلیمانی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز در این آیین که امروز یک‌شنبه ۲۴/۱۲/۱۳۹۹ برگزار شد، با بیان گوشه‌ای از تاریخچه بنیاد فرهنگی البرز و اهداف شکل‌گیری آن گفت: در سال جاری و علیرغم تمامی مشکلات ناشی از پاندمی کرونا، با دو هدف تاکید بر تعطیل ناپذیر بودن وقف و همچنین بهتر کردن حال دل مردم، موفق شدیم دو همایش سالانه نخبگان و دانش آموزی را در سطح کشور برگزار کنیم و طی آن با اهدای قریب دو میلیارد تومان جایزه نقدی از بیش از یکصد نفر از نخبگان علمی کشور در بخش دانشمندان، مخترعان، طلاب، دانشجویان و دانش آموزان تقدیر به عمل آوریم.

مهندس حیدر ارشدی افزود: بنا داریم همایش ملی نخبگان پنجاه و نهمین سال جایزه بنیاد البرز را با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در خردادماه سال ۱۴۰۰ برگزار نماییم.

رئیس همایش ملی جایزه بنیاد البرز با بیان اینکه فرایند انتخاب نفرات تا پایان سال جاری ادامه دارد و دانشجویان تمامی رشته ها و دانشگاه ها می توانند مدارک و مستندات خود را به معاونت دانشجویی دانشگاه های خود ارائه دهند، افزود: اسامی نفرات واجد شرایط تا ۲۵ فروردین ماه سال ۱۴۰۰ توسط مراجع ذیصلاح به کمیته علمی جایزه بنیاد البرز معرفی می شوند و منتخبین برتر در آن کمیته داوری و انتخاب می شوند.

عضو هیئت امنای بنیاد فرهنگی البرز با بیان اینکه در آبان ماه سال ۱۴۰۰ طی همایش ملی دانش آموزی پنجاه و نهمین سال جایزه بنیاد البرز از دانش آموزان برتر پایه های نهم و دوازدهم تقدیر به عمل می آید، گفت: در رویکرد جدید بنیاد فرهنگی البرز برای دوره آتی، تمامی دانش آموزان می توانند در سایت جایزه بنیاد البرز به نشانی www.alborzprize.ir  ثبت نام نموده و در صورت واجد شرایط بودن، مدارک و مستندات خود را در آن سامانه بارگذاری نمایند. بدین ترتیب نفرات واجد شرایط، پس از بررسی اولیه به وزارت آموزش و پرورش معرفی می شوند تا پس از تایید مدارک ایشان، نفرات نهایی توسط کمیته علمی جایزه بنیاد البرز معرفی شوند.

مهندس حیدر ارشدی با بیان اینکه تاکنون چندین همایش علمی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شده، گفت: بنیاد فرهنگی البرز از ۵۸ سال پیش تاکنون بدون دریافت هرگونه کمک مالی از خیرین و نهاد‌های دولتی با هدف توسعه و ترغیب علم و دانش فعالیت خود را آغاز کرده و این روند همچنان ادامه دارد.

مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز در پایان ضمن تشکر از نهادهای همکار، به رشد سه برابری رقم نقدی جوایز طی دو سال اخیر اشاره نمود و گفت: در نظر داریم مجدداً رقم جایزه را در سال آینده و پس از تصویب در هیئت امنای بنیاد افزایش دهیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه نیز در مراسم سالگرد تأسیس و آیین رونمایی از نشان جدید بنیاد فرهنگی البرز گفت: بنیاد فرهنگی البرز یکی از شعب مهم وقف در کشور با نیت بلند، درخور و به‌زمان است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی خاموشی در این مراسم گفت: نیتی که در این وقفنامه آمده، جایزه علمی است. ما سعی کرده‌ایم این موقوفه را بهینه کنیم یکی از ثمرات بهینه کردن این موقوفه افزایش جوایز آن است.

 وی ادامه داد: دفتر مرکزی این موقوفه عوض شده است که وضعیت بهتری از دفتر قبلی دارد. سعی شده ارتباطات این بنیاد با وزارتخانه‌های تخصصی  به‌صورت قوی‌تری پیگیری شود به‌عنوان‌مثال با وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارتباطات دقیقی برقرار شده است و به جهت این‌که نخبگان با همکاری این مراجع معرفی می شوند، بنیاد هم  شاخصه‌های انتخاب نخبگان علمی را مشخص می کند.

خاموشی بابیان اینکه جایزه بنیاد البرز می‌تواند تنوع پیدا کند، افزود: باید جنبه معنایی جایزه بنیاد البرز را تقویت شود مثل حمایت از یک اختراع.

 وی با تأکید بر اینکه سازمان اوقاف برای دانش‌بنیان‌ها برنامه خاصی دارد، تصریح کرد: بیش از ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان در رشته‌های مختلف با ما وارد مذاکره شده‌اند و بیش  از ۳۰ شرکت دانش‌بنیان با ما وارد قرارداد مشارکت یا نوع دیگری از قرارداد شده اند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه استارت آپ ها می‌توانند بنیاد البرز را حمایت کنند، گفت: همین نخبگانی که از بنیاد البرز جایزه دریافت می‌کنند می‌توانند برای این منظور ساماندهی شوند.

خاموشی اضافه کرد: خیلی از اندیشه‌هایی که به تولید منجر شده و می‌تواند اقتصاد درون‌زا را توسعه بدهد و حمایت کند همین دانش‌بنیان‌هایی هستند که توانمندی‌های زیادی دارند.

 وی یادآور شد: در آینده بیشتر از جایزه بنیاد البرز خواهید شنید و مردم، دانش آموزان، طلاب، دانشجویان، صاحبان اختراع و اکتشاف بیشتر به آن توجه خواهند کرد. نیت این واقف خالصا لوجه الله است و تأکید کرده است که فقط از منابع خود بنیاد این جایزه تأمین بشود.

خاموشی سپس به‌ مرور توصیه‌های رهبر انقلاب اسلامی در گام دوم انقلاب اسلامی درزمینه توسعه علم و دانش پرداخت و گفت: ما می‌خواهیم از طریق بنیاد البرز بر شتاب علمی کشور بیافزاییم.

دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی، دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم سالگرد تأسیس و رونمایی  از نشان جدید بنیاد فرهنگی البرز گفت:  جایی مثل بنیاد فرهنگی البرز قطعاً علاوه بر این‌که با حمایت از محققان و پژوهشگران باعث توسعه علمی کشور می‌شود حتماً در دل جوانان کشور ایجاد امید می‌کند چیزی که بیش از پیش برای عزت کشورمان به آن احتیاج داریم.

دکتر سیما سادات لاری طی سخنانی در این مراسم وقف را سرمایه ماندگار هستی دانست و ضمن تقدیر از حسینعلی البرز به‌عنوان یک واقف خیراندیش گفت: در حال حاضر نمی‌توانیم زیست جمعی را بدون توسعه علمی و فناوری تصور کنیم و شاید این پاندمی کویید ۱۹ بیش از پیش به ما نشان داد که واقعاً کشوری که در این زمینه‌ها پیشرفت نداشته باشد نمی‌تواند موفقیتی کسب کند.

وی با اشاره به روند پیشرفت وضعیت مقابله با کرونا از اوایل همه‌گیری این ویروس در کشور تا به امروز همچون تولید ماسک و مواد ضدعفونی گفت: توسعه علم و فناوری در هر کشوری حرف اول را می‌زند واقعاً جا دارد ستایش کنیم از واقفانی مثل حسنعلی البرز.جایی مثل بنیاد فرهنگی البرز قطعاً علاوه بر این‌که با حمایت از محققان و پژوهشگران باعث توسعه علمی کشور می‌شود حتماً ایجاد امید در دل جوانان کشور می‌کند چیزی که بیش از پیش برای عزت کشورمان به آن احتیاج داریم.

دکتر لاری در ادامه با تأکید بر لزوم شناساندن الگوهایی مثل حسینعلی البرز به جوانان گفت: این کار باعث می‌شود که واقفان نگاه بلندتری پیدا کنند و بدانند که وقف خود را به چه مسیری هدایت کنند.

وی در پایان از سازمان اوقاف و امور خیریه به دلیل رعایت امانت‌داری در موقوفه‌هایی مثل بنیاد فرهنگی البرز تقدیر و تشکر کرد.

دکتر جاسبی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه مراسم سالگرد تأسیس و رونمایی از نشان جدید بنیاد فرهنگی البرز بابیان اینکه در دهه چهل از وام بنیاد فرهنگی البرز بهره‌مند شدم، گفت: از سازمان اوقاف و امور خیریه تشکر می‌کنم به دلیل  انجام کارهای خیر و بزرگداشت کسانی که در این راه قدم گذاشته‌اند ازجمله آقای حسینعلی البرز که بنده افتخار بهره‌مندی از وام ایشان را در اوایل دهه چهل داشته‌ام. آن زمان جزو رتبه‌های اول هنرسرای عالی سابق که بعداً شد دانشگاه علم و صنعت بودم. این وام برای اولین بار بود که اعطا می‌شد و من به ساختمانی در خیابان لاله‌زار رفتم و این وام را دریافت کردم که یک اثر بسیار خوبی داشت.

 وی ادامه داد: ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی موفقیت‌های زیادی به دست آوردیم یکی از آن موفقیت‌های بزرگ ما این بود که پیش از انقلاب نسبت سرانه دانشجو به جمعیت بسیار کم بود. تعداد دانشجویان ما در آستانه پیروزی انقلاب شاید ۱۵۰ هزار نفر کمتر یا بیشتر بود الان ۴ میلیون دانشجو داریم کیفیت دانشجویان ما قطعاً از آن موقع بهتر است. دانشگاه‌های ما تا بسیاری از شهرهای دورافتاده گسترش پیدا کرده.

 جاسبی تصریح کرد: یکی از دلایل این موفقیت این بود که ما بخشی از بار سنگین آموزش عالی را گذاشتیم روی دوش مردم. ما هر جا به مردم مراجعه کردیم موفقیت‌های بزرگی به دست آوردیم.

 این منتخب بنیاد فرهنگی البرز در دهه چهل یادآور شد: در حوزه اقتصاد که ما واقعاً مشکل داریم شاید دلیلش این است که کمتر از مردم کمک گرفته‌ایم. ما بیش از ۱۵ هزار سازمان مردم‌نهاد داریم البته آمارها متفاوت است . این‌ها می‌توانند به اقتصاد ما کمک کنند اما یک بروکراسی خشن و خشکی حاکم شده که مردم نمی‌توانند حضور داشته باشند. این اقیانوس می‌تواند صدها نفر مثل مرحوم البرز را پای کار بیاورد.

 جاسبی اضافه کرد: من این مطلب را در شورای عالی انقلاب فرهنگی هم مطرح کردم ما از سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانستیم هزار برابر آن چیزی که الان است بهره ببریم. افرادی حاضرند که بیایند به اقتصاد کمک کنند و سرمایه بیاورند.

 وی خاطرنشان کرد: امیدوارم سازمان اوقاف قدم‌های بزرگی در این حوزه بردارد. این حوزه را بیشتر توسعه بدهد و لااقل بخشی از سازمان‌های مردم‌نهاد را جذب و فعال کند مخصوصاً در حوزه‌های پیشرفت علم و دانش و مرتفع کردن آسیب‌های اجتماعی.

در پایان این مراسم که با حضور برخی مسئولان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش، سازمان اوقاف و امور خیریه و برخی از منتخبین ادوار گذشته بنیاد فرهنگی البرز برگزار گردید، از نشان جدید بنیاد فرهنگی البرز رونمایی شد.

وقف علمی زمینه ساز خوداتکایی و استقلال

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در سومین همایش ملی خیر ماندگار با اشاره به نیات جدید در حوزه وقف گفت: در جایزه علمی البرز نمونه آن را کاملا می‌بنیم که واقف برای علم و کارآفرینی هر آنچه را که داشته معطوف کرده است و وقف او در امور در مسیر علم است.

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، سومین همایش ملی خیر ماندگار با موضوع مطالعه و ارزیابی نظام حکمرانی امور خیر در ایران در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ در سالن اجتماعات ساختمان شهید سلیمانی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.
در بخشی از مراسم افتتاحیه حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در سخنانی گفت: کار خیر در نگاه دینی ما دارای عناصر و مؤلفه‌های خاصی است و در دید اومانیستی و بشری اگر نفع خود را تماماً در نظر نگیرید و نفع دیگران را در نظر بگیرید اصطلاحاً کار خیر انجام داده‌اید ولی در نگاه دینی ما نیت قربت و خلوص آن مطرح است.

وی با اشاره به پیشینه موقوفات و امور خیریه در ایران گفت: به خاطر مؤلفه الهی بودن، وجهه‌های امر خیر در ایران اسلامی زیاد است. بیشتر از ۸۰۰ نیت واقف احصا شده است و اتفاقاً ما نیات جدید هم کم نداریم. وقتی به بنیاد فرهنگی البرز نگاه می‌کنیم می‌بینیم که مرحوم حسینعلی البرز با نیت خودش در زمان خودش چه ها کرده است. ایشان هر آنچه داشته برای جایزه علمی نونهالان، نوجوانان، صاحبان اختراع و اندیشه وقف کرده است و پرچم این واقف عزیز هرروز بلندتر می‌شود.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: من امروز در همین مکان تقاضا می‌کنم به نیات خیری که ما را به استقلال می‌رساند و پرچم خوداتکایی کشور را بلند می‌کند که همان دانش و تولید بومی با فکر و ذهن جوانان کشور است، اهمیت داده شود.

تفاهم‌نامه همکاری بنیاد فرهنگی البرز و سازمان دانشجویان

تفاهم‌نامه‌ همکاری مشترک ‏مابین سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی و بنیاد فرهنگی البرز با هدف ترویج فرهنگ علمی و جایگاه مقام علم و عالمان از طریق شناسایی، معرفی، حمایت و تجلیل از نخبگان دانشگاهی کشور اعم از اساتید و دانشجویان امضا شد.
سرپرست سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی در آئین امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک با بنیاد فرهنگی البرز با اشاره به اینکه سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، متولی توسعه و تقویت شبکه دانشجویی جهاد دانشگاهی در سراسر کشور است گفت: این سازمان با هدف ایجاد و تقویت این شبکه، تاسیس شده و فعالیت می‌کند، که در دهه سوم عمر خود با تحول‌های چشم‌گیر درونی و بیرونی رو‌به‌رو شده است.
عباسی افزود: در طی تلاش و همراهی همکاران ما در شعب این سازمان در سراسر کشور، اعضای فعال و پویایی جذب شدند که در هویت‌سازی و توسعه کمی و کیفی فعالیت‌های این نهاد در حوزه‌های مختلف نقش حائز اهمیتی ایفا کرده و می‌کنند.
وی تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های جدی برای ما ایجاد بستر، ظرفیت و سازوکاری مناسب جهت شناسایی استعدادهای دانشجویی، توانمندسازی دانشجویان، حمایت و تقویت فعالیت‌های دانشجویی است.
عباسی اذعان داشت: همانطور که جهاد دانشگاهی وظیفه‌ی نقش‌آفرینی جدی در حوزه‌های علم و فناوری، پژوهشی، آموزشی و فرهنگی در جامعه دارد، در حوزه دانشجویی، نیز انجام این وظایف بر عهده‌ی سازمان دانشجویان است.
وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در سخنرانی‌های مختلف و به‌طور جدی‌تر در بیانیه گام دوم انقلاب، تاکید جدی بر استفاده از ظرفیت و توانایی‌های جوانان دارند، اما متاسفانه برخی سیاست‌ها و رفتارها به‌گونه‌ای است که ایجاد دافعه کرده و باعث گریز جوانان می‌شود. در این بین وظیفه نهادهای انقلابی همچون جهاد دانشگاهی این است که با تسهیلگری کارآمد و موثر، شرایطی را فراهم کنند که به‌رغم وجود برخی ناملایمت‌ها و مشکلات در حوزه‌های مختلف، زمینه‌ و بستر مناسب فعالیت دانشجویان در فضای کشور را ایجاد نمایند و این مهم نیاز به حمایت و توجه بیشتر دارد چرا که نمی‌توان صرفا با حرف و شعار دانشجویان را به سمت فعالیت در داخل کشور جذب کرد.
وی ادامه داد: تا حدودی این ساختار و سازوکارهای حمایت‌گر در جهاد دانشگاهی ایجاد شده و دانشجویانی که ایده خلاقانه و نوآورانه و یا طرح پژوهشی داشته باشند مورد حمایت قرار می‌گیرند.
سرپرست سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی بیان کرد: یکی از سیاست‌های ما ایجاد تعامل موثر و کارآمد با سازمان‌ها و مراکز مختلفی که از امکانات لازم برای حمایت از ایده‌های دانشجویی هستند، بوده و با استفاده از ظرفیت هم‌افزایی و مشارکت بین مجموعه‌ها حمایت بیشتری از دانشجویان به‌عمل آوریم.
وی با بیان اینکه سابقه‌ و عملکرد بنیاد فرهنگی البرز، نشان از توانمندی‌های بالای این نهاد غیردولتی و مردم‌نهاد برای حمایت از دانشجویان دارد گفت: امید است با امضای این تفاهم‌نامه اتفاقات خوبی رقم بخورد و بتوانیم با همکاری این دو نهاد با یکدیگر، گام‌های موثری در این راستا برداریم.
حیدر ارشدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز گفت: ظرفیت‌ها و توانمندی‌های متراکم در مجموعه سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی وجود دارد که اگر با مجموعه‌های ‌هم‌سو با ماموریت‌های خود گره بخورد، می‌تواند از طریق هم‌افزایی‌های ارزنده، فعالیت‌های با کیفیت و مثمرثمری در سطح کشور برای جوانان داشته باشد. فعالیتی که هدف مشترک بسیاری از مجموعه‌های دولتی، عمومی و غیردولتی است، تا بتوانند جوانان کشور را نسبت به کار جهادی ترغیب کرده و بستر مناسب برای فعالیت آن‌ها ایجاد کنند.
ارشدی افزود: امیدوار هستیم که شکل‌گیری این تعامل میان سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی و بنیاد فرهنگی البرز منجر به آشنایی بیشتر دانشجویان با ماموریت بنیاد فرهنگی البرز، یعنی تشویق دانشجویان برای ادامه و استمرار مسیر علمی و انگیزه‌بخشی و ترغیب آن‌ها به کارهای خیر بشود.
وی افزود: با وجود مراکز و مجموعه‌های متعدد و مرتبط با سازمان دانشجویان، بیشتر و قوی‌تر می توان در امر فرهنگ‌سازی ورود پیدا کرد.
وی اظهار امیدواری کرد: همکاری با سازمان دانشجویان به عنوان پرچمدار حوزه دانشجویی منجر به ترویج این نگاه و رویکرد در جامعه شود.
مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز با اعلام خبر آغاز پنجاه‌ونهمین همایش ملی جایزه سال بنیاد البرز با هـدف تقدیر از دانشمندان، مخترعان، دانشجویان و طلاب برتر سراسر کشور گفت: با توجه به ظرفیت پیش‌بینی شده و موجود در بنیاد امیدواریم بتوانیم تقدیری شایسته از دانشجویان داشته باشیم.

انتخاب و معرفی دانشجویان برتر جایزه بنیاد البرز

به گزارش دبیرخانه جایزه بنیاد البرز، به دنبال آغاز فرایند همایش ملی نخبگان پنجاه و نهمین سال جایزه بنیاد البرز، دستورالعمل انتخاب و معرفی دانشجویان برتر کشور با همکاری سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تدوین و به عنوان یک دستورالعمل در سامانه‌های دانشگاه‌های سراسر کشور به منظور اطلاع دانشجویان ممتاز تمامی مقاطع دانشگاهی و دریافت مدارک ایشان درج گردید.

دانشگاه‌های سراسر کشور نسبت به معرفی دانشجویان برتر، برابر سهمیه اعلامی، در گروه‌های پنج‌گانه «فنی و مهندسی»، «علوم پایه»، «کشاورزی و دامپزشکی»، «علوم انسانی» و «هنر»، به همراه سوابق مرتبط هر یک از ایشان حداکثر تا تاریخ ۲۰/۱۲/۱۳۹۹ به سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اقدام می‌نمایند تا پس از داوری نفرات معرفی شده در کمیته علمی جایزه بنیاد البرز، از نفرات برتر در همایش ملی نخبگان پنجاه و نهمین سال جایزه بنیاد البرز تقدیر به عمل آید.

شایان ذکر است همایش ملی پنجـاه و نهمین سال جایزه بنیاد البرز (بخش نخبگان) با هـدف تقدیر از دانشمندان، مخترعان، دانشجویان وطلاب برتر سراسر کشور، طی مراسـمی در خرداد سال۱۴۰۰ بـا حضور مسئولین و شخصیت‌های علمی و فرهنگی در تهران برگزار می‌گردد.

برای دریافت دستورالعمل انتخاب و معرفی دانشجویان برتر بنیاد فرهنگی البرز کلیک کنید.

jica

آغاز فرایند همایش ملی نخبگان پنجاه و نهمین سال جایزه بنیاد البرز

به گزارش دبیرخانه جایزه بنیاد البرز، فرایند همایش ملی نخبگان پنجاه و نهمین سال جایزه بنیاد البرز با همکاری دستگاه‌ها و مراجع ذی‌صلاح آغاز گردید.

در این دوره، انتخاب و معرفی منتخبین، طبق آیین‌نامه‌های مصوب و براساس ضوابط و معیارهای معین، به تفکیک زیر صورت می‌پذیرد:

دانشمندان و مخترعین توسط بنیاد ملی نخبگان؛ دانشجویان علوم پزشکی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ دانشجویان سایر علوم با معرفی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ طلاب علوم دینی توسط مرکز امور نخبگان و استعدادهای درخشان حوزه‌های علمیه.

مراجع ذی‌صلاح نسبت به معرفی سه برابر ظرفیت کاندیدای اخذ جایزه اقدام نموده و کمیته علمی جایزه بنیاد البرز با بررسی شرایط و سوابق ایشان، نخبگان برتر کشور را انتخاب می‌کنند.

کمیته علمی پنجاه و نهمین سال جایزه بنیاد البرز از نمایندگان بنیاد ملی نخبگان؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ مرکز امور نخبگان و استعدادهای درخشان حوزه های علمیه؛ بنیاد فرهنگی البرز؛ تعدادی از اساتید و صاحب‌نظران رشته‌های مختلف و برخی از منتخبین ادوار گذشته جایزه بنیاد البرز تشکیل می‌شود.

شایان ذکر است همایش ملی پنجاه و نهمین سال جایزه بنیاد البرز (بخش نخبگان) با هدف تقدیر از دانشمندان، مخترعان، دانشجویان و طلاب برتر سراسر کشور، مقرر است طی مراسمی در خرداد سال ۱۴۰۰ با حضور مسؤولین و شخصیت‌های علمی و فرهنگی در تهران برگزار گردد.

در این مراسم پیش بینی شده است به مناسبت پنجاه و نهمین سال تاسیس بنیاد فرهنگی البرز، از ۵۹ نخبه برتر کشور، تجلیل به عمل آید.

گفتگو با دکتر علی محمد ولوی

ویدیوی گفتگو و اهدای جایزه به دانشمند ارجمند
جناب آقای دکتر علی‌محمد ولوی
دکترای تاریخ اسلام و ادیان
فارغ التحصیل دانشگاه تربیت مدرس و استاد دانشگاه الزهرا ( س )

آشنایی مختصر:

۱- تألیف بیش از ۷۰ عنوان کتاب و مقاله علمی – پژوهشی در مجلات معتبر ملی و بین المللی
۲- سرپرستی بیش از ۱۰۰ پایان نامه و رساله در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
۳- سردبیر ۵ نشریه علمی – پژوهشی معتبر ملی زیر نظر وزارت علوم
۴- تاسیس گروه تاریخ و کتابخانه آن در دانشگاه الزهرا (س )
۵- تربیت نیروی متخصص برای هیأت علمی دانشگاه¬های کشور
۶- عضو مؤثر در هیأت ممیزه دانشگاه¬های کشور
۷- عضو مرکز همکاری¬های بین المللی ژاپن jica

گفتگو با دکتر مینو محرز

ویدیوی گفتگو و اهدای جایزه به دانشمند ارجمند
سرکار خانم دکتر مینو محرز
دکترای پزشکی
فارغ التحصیل دانشگاه Wales South New در استرالیا و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

آشنایی مختصر:

۱- متخصص بیماری های عفونی
۲- عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی
۳- مؤسس و رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران
۴- برگزیده جشنواره ملی علامه طباطبایی و جشنواره رازی
۵- برنده ربان قرمز از معتبرترین کنگره جهانی HIV
۶- کارشناس ایدز سازمان جهانی بهداشت WHO
۷- مشارکت در انتشار بیش از ۲۵۰ مقاله انگلیسی و فارسی در مجلات معتبر ایران و جهان

گفتگو با دکتر محمد حسن معینی

ویدیوی گفتگو و اهدای جایزه به مخترع برگزیده
جناب آقای محمد حسین معینی
دکترای مهندسی پلیمر از دانشگاه تهران

آشنایی مختصر:

۱- ثبت یک اختراع با عنوان ساخت مخزن فلز-کامپوزیت نگهداری محلولهای خورنده با بیشینه گرادیان دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد با محیط
۲- مخترع سطح ۲ بنیاد ملی نخبگان
۳- تألیف یک عنوان کتاب
۴- داری ۱۲ مقاله در مجلات علمی داخلی و بین المللی
۵- مشاور و مجری بیش از ۳۰ پروژه صنعتی
۶- طراحی و ساخت مخازن سوخت منعطف و بالون های هواشناسی

گفتگو با دکتر عقیل یوسفی کما

ویدیوی گفتگو و اهدای جایزه به دانشمند برگزیده
جناب آقای دکتر عقیل یوسفی کما
دارنده مدرک دکتری ...
فارغ التحصیل دانشگاه ...

اطلاعات در دسترس نیست