ضرورت هدایت موقوفات به‌سمت توسعه علمی کشور

اهتمام جدی سازمان اوقاف بر تقویت جایزه البرز

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با تاکید بر ضرورت هدایت موقوفات به‌سمت توسعه علمی کشور، گفت: ما بر تقویت این جایزه اهتمام جدی داریم و باشد که دانشمندان از این فرصت برای ترویج علم استفاده کنند.

به گزارش …، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه امروز جمعه (۱۹ شهریور) در مراسم اعطای جایزه البرز ۱۴۰۰ که به‌صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، اظهار کرد: مفتخرم که مراسم اعطای جایزه البرز در سال ۱۴۰۰ را برگزار می‌کنیم؛ امسال همزمان با پنجاه و نهمین سالگرد تأسیس بنیاد فرهنگی البرز از ۵۹ نخبه کشور شامل ۶ دانشمند و ۵۳ دانشجو، طلبه و مخترع تجلیل بعمل خواهد آمد.

وی با اشاره به اعطای ۲۶ میلیارد ریال به ۵۹ برگزیده جایزه البرز، گفت: در کنار یک جایزه ویژه ۱۵۰ میلیون تومانی به هر یک از دانشمندان برگزیده ۱۱۰ میلیون تومان، به هر یک از مخترعین برگزیده ۴۰ میلیون تومان و به هر یک از دانشجویان و طلاب برگزیده ۳۵ میلیون تومان اهدا می‌شود؛ همچنین در مراسم تجلیل از دانش‌آموزان نیز که در نیمه دوم سال برگزار می شود، به ۵۹ دانش‌آموز برتر به هر یک از آنها مبلغ ۱۰ میلیون تومان اعطا خواهد شد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: مرحوم حسینعلی البرز در بدو انقلاب از امام راحل می‌خواهد که هیئتی را برای اداره موقوفه البرز بگمارند؛ از ابتدای انقلاب تاکنون این جایزه برگزار شده و سعی کرده‌ایم از نیت واقف منحرف نشویم؛ نکته مهم این است، هرچه از طریق جایزه البرز به برگزیدگان اعطا می‌شود از محل عواید موقوفه البرز بوده و با استفاده از منافع موقوفه، این جوایز به نخبگان کشور اعطا می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی با تاکید بر ضرورت هدایت موقوفات به‌سمت توسعه علمی کشور، افزود: امروزه واقفان محترم به نیت توسعه علم کشور را اهمیت می‌دهند؛ ما نیز از همه واقفان تقاضا می‌کنیم که با وقف خود برای پیشرفت انقلاب و بومی‌سازی دانش و رفع تحریم‌ها تلاش کنند.

وی با اشاره به ضرورت مسئله علم‌آموزی از نگاه دین، گفت: «پیامبر اکرم (ص) فرموده‌اند که طلب علم واجب است»؛ در اینجا واجب عینی است، زیرا در حال حاضر نیازمند گسترش علم هستیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان خاطرنشان کرد: ما بر تقویت این جایزه اهتمام جدی داریم و باشد که دانشمندان از این فرصت برای ترویج علم استفاده کنند.

جایزه البرز ۱۴۰۰ در بخش نخبگان، برندگان خود را شناخت

جامعه بیش از هر زمان دیگری نیاز به ترویج اندیشه زنده یاد حسینعلی البرز دارد.

مدیرعامل بنیاد البرز با بیان اینکه جایزه البرز موسوم به نوبل ایرانی با پیشینه‌ای ۶۰ ساله از اندیشه پاک مرحوم حسینعلی البرز نشات گرفته است، گفت: امروز جامعه بیش از هر زمان دیگری نیاز به ترویج اندیشه مرحوم البرز دارد تا از این رهگذر، گامی مؤثر در جهت تعالی ایران عزیزمان در مسیر دانایی برداشته شود.

به گزارش …، مهندس حیدر ارشدی مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز امروز (جمعه ۱۹ شهریور) در مراسم اعطای جایزه البرز ۱۴۰۰ که به‌صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، اظهار کرد: خداوند سبحان را شاکرم که برای سالی دیگر به بنیاد فرهنگی البرز این توفیق را ارزانی داشت تا «جایزه البرز ۱۴۰۰» را در تجلیل از نخبگانِ فرهیخته این مرز و بوم برگزار نماید و از این گذر، گامی مؤثر در جهت تعالی ایران عزیزمان در مسیر دانایی بردارد.
وی با اشاره به اینکه جایزه البرز موسوم به نوبل ایرانی با پیشینه‌ای ۶۰ ساله از اندیشه و سرشت پاک مرحوم حسینعلی البرز نشات گرفته است، افزود: تاکنون چندین هزار نفر از نخبگان، دانشجویان و دانش‌آموزان ایرانی مورد حمایت و تشویق بنیاد فرهنگی البرز قرار گرفته اند.

دبیرکل جایزه البرز تاکید کرد: امروز جامعه بیش از هر زمان دیگری نیاز به ترویج اندیشه زنده یاد حسینعلی البرز دارد تا از این رهگذر، گامی مؤثر در جهت تعالی ایران عزیزمان در مسیر دانایی برداشته شود.

مهندس ارشدی در خصوص تغییرات اعطای جایزه البرز ۱۴۰۰ نسبت به سال‌های قبل گفت: در سال ۱۴۰۰ شاهد اعمال تغییراتی در بخش نخبگان جایزه البرز هستیم که «طراحی ساختار دبیرخانه جایزه البرز»، «افزایش رقم نقدی جایزه البرز» و «تغییر نحوه انتخاب نفرات برتر و منتخبین جایزه البرز» از جمله این تغییرات هستند؛ همچنین رقم نقدی جایزه صرفا در بخش نخبگان و مراسم امروز ۲۶ میلیارد ریال است که بیش از ۸۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز با تاکید بر اینکه بنیاد البرز تمامی اهتمام خود را بر اجرای این جایزه گذاشته تا از مقام علم تقدیر و تجلیل کند، افزود: در مراسم امروز از ۵۹ نفر از منتخبین جایزه البرز تجلیل می‌شود؛ مراسم اعطای جایزه برای عدم شیوع کرونا و صیانت از سلامت منتخبین بصورت ویدئوکنفرانسی و با حضور ۶ دانشمند برتر برگزار شده است.

مهندس ارشدی در پایان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره واقف خیراندیش مرحوم حسینعلی البرز از تمامی سازمان‌هایی که با بنیاد فرهنگی البرز در راستای اعطای جایزه البرز ۱۴۰۰ تلاش کرده‌اند، تقدیر و تشکر کرد.

تجلیل از ۵۹ نخبه ایرانی در پنجاه و نهمین سالگرد تأسیس بنیاد فرهنگی البرز

مراسم اعطای جایزه البرز ۱۴۰۰ با حضور ۶ دانشمند برتر این جایزه برگزار شد و همچنین از ۵۳ نخبه دیگر به صورت غیرحضوری تجلیل بعمل آمد.

به گزارش …، مراسم اعطای جایزه البرز ۱۴۰۰ امروز جمعه ۱۹ شهریور با حضور ۶ دانشمند برتر این جایزه به‌صورت مجازی برگزار شد؛ در این مراسم، دکتر امیرعلی حمیدیه در رشته خون و سرطان کودکان از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر لیلا آزادبخت در رشته علوم تغذیه از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر کریم مجتهدی در رشته فلسفه از دانشگاه تهران، دکتر رحمت ستوده قره‌باغ در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه تهران، دکتر امیررضا خویی در رشته مهندسی عمران از دانشگاه شریف و دکتر احمد شعبانی در رشته شیمی از دانشگاه شهید بهشتی به‌عنوان دانشمندان برگزیده جایزه البرز ۱۴۰۰ انتخاب شدند که جایزه ویژه به دکتر حمیدیه اعطا شد؛ دانشمندان برگزیده پس از تقدیر و تجلیل ‌به‌صورت کوتاه به بیان سخنانی پرداختند.
دکتر کریم مجتهدی در این مراسم با تشکر از بنیاد فرهنگی البرز برای اعطای جایزه به نخبگان و دانشمندان ایرانی، اظهار کرد: من هنوز خودم را یک دانشجو می‌دانم و برای اعتلای علم تلاش می‌کنم.

در بخش دیگری از این مراسم، دکتر رحمت ستوده قره‌باغ تصریح کرد: من این جایزه را به معلمان و به خانواده، همسر و فرزندانم تقدیم می‌کنم که تمام موفقیت‌هایم متعلق به آنهاست.

دکتر لیلا آزادبخت در بخش دیگری از این مراسم گفت: من در ابتدا خدا را شاکرم که توفیق داد تا خدمت‌گذار جامعه باشم؛ همچنین از مرحوم البرز تشکر می‌کنم که چنین وقفی را ایجاد کردند و از سازمان‌هایی که با این بنیاد همکاری می‌کنند نیز تشکر می‌کنم؛ همچنین از خانواده، همسر، فرزندانم و اساتیدم تشکر می‌کنم و امیدوارم بتوانم بیش از پیش خدمت‌گذار مردم باشم.

در ادامه این مراسم، دکتر امیررضا خویی تصریح کرد: من جوایز مختلفی در این سال‌ها گرفتم؛ این جوایز مخصوص من نیست و یک گروه تحقیقاتی زحمت کشیده‌اند؛ واقعا بدون آنها این موفقیت‌ها، امکان‌پذیر نبود؛ این جایزه را به همسرم تقدیم می‌کنم و همچنین از بنیاد البرز به خاطر این جایزه تشکر و قدردانی می‌کنم.

دکتر احمد شعبانی در بخش دیگری از این مراسم گفت: بنیاد البرز از نوبل کوچک‌تر است، اما اهدافش همپای نوبل هست؛ از بنیاد البرز بابت کار بسیار بزرگش تقدیر می‌کنم.
وی افزود: جوایز علمی نشان‌دهنده پویایی و زنده بودن یک جامعه بوده و به عبارتی صدای دانشمندان در جامعه است؛ این صدا سبب می‌شود تا نوجوانان و دانشجویان که آینده‌ساز جامعه اسلامی هستند با باور بیشتر شتابان راه خود را بپیمایند؛ مجددا از بنیاد البرز تشکر می‌کنم و انشالله خدا توفیق دهد تا مسئولیت اجتماعی این جایزه را در جایگاه خودمان حفظ کنیم‌‌.

در بخش دیگری از این مراسم، دکتر امیرعلی حمیدیه با تشکر از بنیاد البرز، تصریح کرد: درود می‌فرستم به روح مرحوم البرز که باعث شدند تا اینجا باشیم؛ جایزه‌ام را به بیمارانی تقدیم می‌کنم که بر بالینشان علم آموختم و باعث پیشرفت ایران در زمینه سلول‌های بنیادی شدند.

در ادامه این مراسم، دکتر ناصر سیم‌فروش از برگزیدگان جایزه البرز در دوره‌های قبل نیز اظهار کرد: من جوایز متعددی را گرفته‌ام اما این جایزه (جایزه البرز) برای من ارزش بالایی دارد، زیرا مرحوم البرز اولین کسی بود که تمام دارایی خود را برای ارتقای علم وقف کرده است.
رئیس شورای سیاستگذاری جایزه البرز تاکید کرد: اهمیت این جایزه در این است که مردمی بوده و از هیچ منبعی برای این جایزه استفاده نشده و تماما از دست رنج مرحوم حسینعلی البرز بوده است.

در ادامه این مراسم، دکتر مهدی مقیمی دبیر هیئت انتخاب جایزه البرز ۱۴۰۰ به بیان جزئیاتی از نحوه انتخاب برگزیدگان جایزه البرز ۱۴۰۰ پرداخت.

در پایان این مراسم، چهار نفر از برگزیدگان جایزه البرز ۱۴۰۰ به نمایندگی از ۵۳ برگزیده دیگر شامل نوآوران، دانشگاهیان و حوزویان، به‌صورت ویدیوکنفرانسی به بیان نظرات خود پرداختند.

معرفی نخبگان برگزیده جایزه البرز ۱۴۰۰

۵۹ نخبه کشور در پنجاه و نهمین سالگرد تأسیس بنیاد فرهنگی البرز تجلیل می‌شوند.
همزمان با پنجاه و نهمین سالگرد
نشست خبری جایزه البرز ۱۴۰۰ امروز (۱۶ شهریور) همزمان با پنجاه و نهمین سالگرد تأسیس بنیاد فرهنگی البرز و با هدف تقدیر از ۵۹ نخبه کشور شامل دانشمندان، مخترعان، دانشجویان در راستای معرفی این نخبگان در هتل ارم برگزار شد.
در بین این ۵۹ نخبه برگزیده جایزه البرز، ۶ دانشمند و ۵۳ دانشجو، طلبه و مخترع حضور دارند؛ در کنار یک جایزه ویژه ۱۵۰ میلیون تومانی، به هر یک از دانشمندان برگزیده ۱۱۰ میلیون تومان، به هر یک از مخترعین برگزیده ۴۰ میلیون تومان و به هر یک از دانشجویان و طلاب برگزیده ۳۵ میلیون تومان اهدا شد.
دکتر امیرعلی حمیدیه در رشته خون و سرطان کودکان از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر لیلا آزادبخت در رشته علوم تغذیه از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر کریم مجتهدی در رشته فلسفه از دانشگاه تهران، دکتر رحمت ستوده قره‌باغ در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه تهران، دکتر امیر رضا خویی در رشته مهندسی عمران از دانشگاه شریف و دکتر احمد شعبانی در رشته شیمی از دانشگاه شهید بهشتی به‌ عنوان دانشمندان برگزیده جایزه البرز ۱۴۰۰ انتخاب شدند که جایزه ویژه به دکتر حمیدیه اهدا خواهد شد.
همچنین امین اخباری‌زاده، سمیه شایسته‌پور، نجمه توانا، میلاد تاج‌الدینی، وحیده هدایتی و محمد ابراهیمی به‌عنوان مخترعان برگزیده و حسن امینی، مرضیه هادیان، مریم غلامی، مریم مرادنیا، داود پیرانی، پروانه عسگری، مهسا رضازادگان، نسترن هاشم‌زاده، حسین بختیاری و ملیحه موذنی به‌عنوان دانشجویان علوم پزشکی برگزیده انتخاب شدند.
براساس این گزارش،
محمدرضا جنتی اسکویی، مصطفی بارانچی، گلناز مظاهری‌نژاد‌فرد، ارشد بایرامی، علی سوهانی، سجاد فتاحیان، محمد عباداللهی، عاطفه شیروانی، گلشن مرادی، احمدرضا جبله، عطاءاله پورمحمود، سید امیرحسین طیبی، فاطمه‌السادات ناظری، اقبال سخاوتی، سارا عظیمی، زهراالسادات رضوی، سمیه نجفی درچه، فاتح معزی، حامد نادری، منصور فیلی‌زاده، آرش محبوبی دوست، مهدی رضوی‌فر، سید سعید حسینی، جواد کریمی، محمد امین وزیری، لمیا نیسی، عابد محمودیان، احمد مهدیان پررانی، آرش مهدوی و مهران افراشی به‌عنوان دانشجویان غیرپزشکی برگزیده و
مهدی عبدالهی، رضا لک‌زایی، کمیل قنبرزاده، زینب بهجت‌پور، مهدی منصوری حبیب‌آبادی، خدیجه حسین‌زاده
و سعید حسنی به‌عنوان حوزویان و طلاب برگزیده انتخاب شدند.
لازم به ذکر است، فرآیند جایزه البرز ۱۴۰۰ به این صورت بود که دانشجویان تمامی رشته‌ها از سراسر کشور براساس شیوه‌نامه‌های ابلاغی، مدارک و مستندات خود را از طریق وزارتخانه‌های مربوطه (وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) ارسال کردند و افراد واجد شرایط به تعداد سه برابر ظرفیت به دبیرخانه جایزه البرز معرفی شدند؛ پس از این بود که آیین داوری و انتخاب نهایی در بخش‌های دانشجویی، طلاب، مخترعان از میان افراد واجد شرایط معرفی شده از سوی مراجع ذیربط به صورت همزمان و به تفکیک توسط هیات انتخاب جایزه در تیر ماه ۱۴۰۰ برگزار شد.

نشست همکاری مشترک میان بنیاد فرهنگی البرز و پردیس علوم دانشگاه تهران

نشست همکاری‌ مشترک بنیاد فرهنگی البرز و پردیس علوم دانشگاه تهران

روز شنبه بیست و سوم مرداد ماه، جمعی از مدیران بنیاد فرهنگی البرز به دعوت پردیس علوم دانشگاه تهران در محل دانشکده علوم حاضر و در خصوص جایزه البرز و زمینه‌های همکاری مشترک با جمعی از اساتید من جمله آقای دکتر علی اکبر موسوی موحدی؛ دانشمند برجسته و استاد ممتاز دانشگاه تهران و چهره ماندگار علوم زیستی و عضو پیوسته فرهنگستان علوم جهان (TWAS)؛ آقای دکتر مهران حبیبی رضائی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و رئیس اتحادیه انجمن‌های علوم زیستی ایران (FIrBS)؛ آقای دکتر حمیدرضا مشفق؛ رئیس پردیس علوم دانشگاه تهران و نایب‌رئیس انجمن فیزیک ایران و آقای دکتر شاهین زارع؛ استاد زیست‌شناسی و عضو هیأت علمی پردیس علوم دانشگاه تهران دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار، دکتر مشفق، رئیس پردیس علوم دانشگاه تهران، ضمن ابراز خرسندی از فعالیت‌های هدفمند نهادهایی همچون بنیاد فرهنگی البرز ابراز داشت: «ما در کشور، معمولاً امور عام‌المنفعه را در حوزه ساخت‌وساز می‌بینیم؛ درحالی‌که امور فکری و تربیت نیروی انسانی از اهمیت بنیادین برخوردار بوده و توجه به این مسئله توسط بنیاد فرهنگی البرز، نشان از ژرفای دید و اهداف ارزشمند این مجموعه دارد.»

در ادامه دکتر حبیبی رضایی، عضو هیأت علمی پردیس علوم دانشگاه تهران، اظهار داشت: «آشنایی با مرحوم البرز باعث شد من شیفته شخصیت ایشان شوم. حسینعلی البرز واقفی بوده که از سال ۱۳۴۲ اموال خود را برای ترویج علم وقف کرده و مُبدع طرح نوبل ایرانی است. ما خیّرین زیادی در کشور داریم که نیات همه سرافرازی کشور و ارتقای حیثیت کشور است. اگر این جوایز و این نیات در کنار هم قرار گیرند، شاهد حرکاتی با اثربخشی بیشتر خواهیم بود.»

رئیس اتحادیه انجمن‌های علوم زیستی ایران در ادامه افزود: «در دانشگاه تهران دبیرخانه‌ای برای پیشبرد علم و فناوری وجود دارد که این دبیرخانه متصل به فرهنگستان علوم جهان بوده و دکتر موسوی موحدی در این نهاد دارای کرسی هستند. همچنین از طریق همین دبیرخانه ارتباطات بسیار خوبی با جایزه مصطفی و بنیاد جمیلی وجود دارد. ما در رابطه با جایزه ابوریحان هم همکاری‌هایی داشته‌ایم. جوایز علمی در کشور بسیار هستند و به اعتقاد من، اگر بتوان این جوایز را هماهنگ و هم‌افزا کرد، قطعاً شاهد اثربخشی بیشتری بوده و می‌توان حرکت‌های نوآورانه‌ای پیش‌بینی کرد».

دکتر کریمی، عضو هیأت‌امنای بنیاد فرهنگی البرز ضمن بیان مختصری از زندگی مرحوم حسینعلی البرز بیان داشت: «مرحوم البرز با وجود آنکه جزو پنجاه کنشگر فعال اقتصادی ایران طی صد و پنجاه سال اخیر بوده‌اند، لیکن به دنبال انباشت سرمایه نبودند و کارآفرینی و حمایت از اشتغال را هدف خود قرار دادند. چنین شخصی در اموری همچون تجهیز بیمارستان، تأمین دارو، کمک به سیل‌زدگان داخل کشور، زلزله‌زدگان خارج از کشور و … فعالیت‌های خیرخواهانه‌ای داشت، اما از سال ۱۳۴۲ به بعد به این فکر افتاد که از این ظرفیت در حوزه علم استفاده کند. از آنجا که ایشان معاشرت بسیاری با جامعه علمی و دانشگاهی داشت؛ به خوبی بر این امر واقف بودند که برای اتفاقات مثبت در جامعه، باید به موضوع علم توجه داشت. ایشان ابتدا تلاش کرد تا با حمایت از دانشجویان و اعطای وام‌های شرافتی، از دانشجویان در حوزه تحصیل و اشتغال پس از فارغ‌التحصیلی حمایت کند؛ پس از آن با تغییر و تحولاتی که در کشور و نظام آموزش عالی رخ داد، ایشان به فکر طراحی نوبل ایرانی در قالب جایزه البرز برای دانش‌آموزان، دانشجویان، مخترعین و دانشمندان در سراسر کشور افتاد. ایشان به دنبال این بود تا از طریق این جایزه انگیزه‌ای برای پیشرفت علمی کشور ایجاد شود.»

دکتر موسوی موحدی، استاد ممتاز دانشگاه تهران، ضمن تشریح جایگاه و ارزش علم در سرنوشت کشورها اظهار داشت: «این جایزه بسیار ارزشمند و انگیزه‌بخش حرکات علمی است. متأسفانه ما امروز در بخش دولتی بودجه ناچیزی داریم که بین دانشگاه‌های زیادی تقسیم می‌شود. این کمبود بودجه، محدودیت‌هایی را برایمان ایجاد کرده و این امر منجر به عقب‌افتادگی‌های علمی برای ما شده است. برای دستیابی به علم باید به اعماق رفت. قدرت علم در کشف است و باید به علوم پایه توجهی جدی داشت. دانشجویان و دانشمندان ما باید بتوانند با اهل علم رقابت کنند. از این طریق است که می‌توانیم مرزهای دانش را گسترش دهیم. یکی از ابزارهای لازم هم برای این امر، خروج از ساختار بومی و پیوستن به دانش بین‌المللی است. پیشنهاد من برای بنیاد فرهنگی البرز ایجاد جریانی در سطح منطقه است. ما در منطقه، دانشمندان و دانشجویان مسلمان زیادی داریم و می‌توان با یک حرکت منسجم، حرکات خوبی در حوزه علم انجام داد».

دکتر حبیبی رضایی، عضو هیأت علمی پردیس علوم دانشگاه تهران، در ادامه به اهمیت دانش تولید شده اشاره داشت و گفت: «برای بین‌المللی شدن لازم است خود را در معرض داوری قرار دهیم. یکی از ابزارهای این موضوع هم نشر علم است. این موضوع می‌تواند در زمره نیات مرحوم البرز هم قرار گیرد. ضمن اینکه در حال حاضر بیش از ۱۲۰۰ مجله از وزارت علوم مجوز دارند. بیش از ۲۰۰ هزار مجله هم در سراسر جهان چاپ می‌شوند. دانشگاه تهران بیش از ۱۳۰ مجله دارد و شاید همه این اعداد و ارقام به ما بگوید که ورود در این عرصه، شاید چندان ضرورت و اثرگذاری نداشته باشد؛ اما باید به این امر توجه داشت که برخی مجلات، مروّج دانش، حکمت و فکر هستند. فی‌الواقع، رشد علمی کشور نیازمند نشر است. اینجا می‌تواند نقطه شروع کار ما باشد. کار این دانشگاه، آموزش، پژوهش و ایجاد فکر است که می‌تواند توسط بنیاد البرز حمایت شود».

دکتر موسوی موحدی، چهره ماندگار علوم زیستی و عضو پیوسته فرهنگستان علوم جهان (TWAS)، در ادامه افزود: «بنیاد فرهنگی البرز برای انتخاب اشخاص شایسته، نیاز به یک شورای علمی دارد. شورایی متشکل از اشخاص توانمند در داخل و خارج از ایران که برای ایران دل بسوزانند. این شورا می‌تواند در فرآیند داوری اشخاص شایسته کمک خوبی برای شما باشد».

مهندس ارشدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز با تأکید بر مأموریت این بنیاد اظهار داشت: «بنیاد فرهنگی البرز پیشگام تفکری است که هویت اصلی آن، وقف علمی است. خوشبختانه مدیریت جدید سازمان اوقاف و امور خیریه، آقای دکتر خاموشی نیز مأموریت خود در سازمان را وقف علم و وقف در خدمت فناوری تعریف کرده‌اند. انتظارشان از بنیاد البرز هم این است که به عنوان یک بنیاد علمی، نقش اصلی در این حرکت داشته باشند. ما قرار است در خدمت علم باشیم. بنیاد البرز ظرفیت و فرصت‌های مناسبی برای ترویج علم در اختیار دارد که جایزه، نشریه و … می‌تواند به عنوان ریزپروژه‌ها در رأس هرم خدمت به علم قرار گیرند».

در پایان دکتر مشفق، رئیس پردیس علوم دانشگاه تهران برای جمع‌بندی جلسه ابراز داشت: «خوشحالیم که با مجموعه بنیاد فرهنگی البرز آشنا شدیم و فتح بابی برای همکاری‌های آینده ایجاد شد تا بتوانیم با کمک و همراهی یکدیگر، در مسیر اهداف مشترک گام برداریم. هدف هر دو طرف اعتلای علمی کشور است و این جز با همراهی و همکاری اهل علم میسر نمی‌شود. دانشگاه تهران می‌تواند به عنوان یک بازوی علمی در کنار بنیاد فرهنگی البرز باشد. برای اعتبار و ارتقای کشور از هیچ کمکی فروگذار نخواهیم کرد».

 

دیدار مدیران بنیاد فرهنگی البرز با پرفسور داریوش فرهود

دیدار مدیران بنیاد فرهنگی البرز با پرفسور داریوش فرهود

برای اثرگذاری در فضای علمی جامعه، باید از همان دوره نوجوانی اقدام کرد

حیدر ارشدی؛ مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز، به همراه رضا نقدی؛ معاون و احسان دیدگر؛ مدیر فرهنگی و ارتباطات بنیاد، در تاریخ ششم مرداد ۱۴۰۰ خورشیدی، با حضور در بنیاد علمی ـ فرهنگی دکتر فرهود، با پرفسور داریوش فرهود؛ پدر علم ژنتیک در ایران، دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار، مهندس ارشدی ضمن غنیمت شمردن فرصت ملاقات با اصحاب علم بیان داشت: بنیاد فرهنگی البرز، عمری بیش از نیم‌قرن داشته و در طول حیات خود، چندین هزار نفر از نخبگان کشور را شناسایی و مورد تجلیل و حمایت قرار داده است. بااین‌حال، متأسفانه، امروزه حتی برجسته‌گان علمی کشور با این بنیاد آشنایی ندارند و از این وقف ارزشمند زنده‌یاد البرز بی‌خبر هستند. ما به دنبال آن هستیم تا با بهره‌گیری از نظرات ارزشمند اهل علم و فرهنگ، علی‌الخصوص جنابعالی، این بنیاد را بیش از گذشته به جامعه علمی کشور معرفی کرده و نقش اثرگذار خود را در سطوح علمی کشور ایفا کنیم.

پرفسور داریوش فرهود در پاسخ به اظهارات مهندس ارشدی، ضمن تأکید بر رویکرد بنیاد ابراز داشت: وظیفه امروز ماست که اندیشه بزرگ‌مردی همچون البرز را زنده نگه داریم. در نقاط دیگر دنیا، به همت مالی گروه‌هایی، اقدامات بزرگی انجام می‌شود؛ اما چنین اموری در کشور ما جنبه دیگری یافته است و در این کشور، مسائل مرتبط با فرهنگ، دانش و دین همه از دل برمی‌خیزند».

عضو هیئت انتخاب جایزه البرز ۱۳۹۹ در بخش دانش‌آموزی در پاسخ به پرسش حیدر ارشدی در خصوص شیوه انتخاب و برگزاری مراسم اهدای جایزه البرز به برگزیده‌گان اظهار داشت: من پیشنهاد می‌کنم پیش از انتخاب و برگزاری مراسم منتخبان، برای هر سال موضوعی خاص، متناسب با نیازهای کشور در نظر گرفته شود. حتی موضوع حوزه دانش‌آموزی می‌تواند متفاوت از حوزه بزرگسالان باشد. ضمن آنکه علاوه‌بر جایزه هم می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی که برای پروژه‌های خاص ارائه می‌شود، برای هدیه به منتخبان استفاده کنید. برای اثرگذاری در فضای علمی جامعه، معتقدم باید از همان دوره نوجوانی اقدام کرد. اصول زندگی و اخلاق از خانواده آغاز می‌شود و شخصیت، توانایی و جهت‌گیری نوجوانان در این حریم شکل می‌گیرد. لذا اقدامات شما در این دوره سنی می‌تواند اثرگذارتر باشد. حتی شاید بشود دستورالعملی نوشت و به دست خانواده‌ها داد. نباید از تأثیر رفتار خانواده‌ها بر فرزندانشان غافل شد. باید روی چنین ایده‌هایی کار شده و نتایج آن رصد شود.

دبیرکل جایزه البرز در ادامه به رویکرد مرحوم البرز در فرآیند انتخاب و اهدای جوایز اشاره داشت و گفت: زنده‌یاد البرز، فرآیندی را برای انتخاب و ارائه جوایز منتخبان در نظر داشت که ما هم خود را ملتزم به حفظ این ساختار می‌بینیم. با این‌حال بشر، امروز با مسائل و مشکلات پیچیده‌ای مواجه است. ما می‌خواهیم همان‌طور که اشاره داشتید، نقش خود را از همان سنین نوجوانی بر مخاطبین خود ایفا کنیم. این جایزه باید جنبه تشویقی و انگیزشی برای گروه‌های مخاطب ما داشته باشد. از همین رو برخلاف گروه‌های دانشجویی، مخترعان و دانشمندان، به دنبال آن نیستیم که رقم جایزه دانش‌آموزی را افزایش چندانی دهیم. بلکه به دنبال ایده‌های ترغیبی در کنار این جایزه برای دانش آموزان هستیم تا بتوانیم نقشی جدی‌تر در مسیر علمی آنها در اختیار داشته باشیم.

مهندس ارشدی در ادامه افزود: در این مسیر، بنیاد فرهنگی البرز، تفاهم‌نامه‌ای چهارساله با وزارت آموزش‌وپرورش جهت شناسایی دانش آموزان مستعد امضا کرده است. علاوه‌بر این، بخشی نیز در سایت بنیاد تعبیه شده تا از این طریق دانش‌آموزانی که خود را حائز شرایط تشخیص می‌دهند بتوانند به صورت آزاد ثبت‌نام کرده و در فرآیند دریافت جایزه البرز قرار گیرند.

پرفسور فرهود ضمن تأیید رویکرد بنیاد در خصوص جوایز دانش‌آموزی اظهار داشت: جوایز نقدی برای بخش دانش‌آموزی کاربرد زیادی ندارد. باید نخبگان را در موقعیتی قرار دهیم که کسب جایزه البرز برایشان افتخار باشد و مبلغ جایزه مهم نباشد. باید فریضه خدمت‌گزاری را در اشخاص برجسته کرد. اینکه صرفاً دانشمند و نخبه شوند، کافی نیست؛ باید بتوان امر خدمت را در وجود آنها نهادینه کرد».

عضو هیئت انتخاب جایزه البرز ۱۳۹۹ در بخش دانش‌آموزی در ادامه ضمن اشاره به انواع تست‌های ژنتیک بیان داشت: یکی از تست‌هایی که ما در کلینیک ژنتیک ارائه می‌دهیم، نشان‌دهنده خُلقیات اشخاص است. بر اساس این تست، رفتارها و توانایی‌های ژنتیکی افراد شناسایی شده و مشخص می‌شود قادر به انجام چه کارهایی هستند. گمان می‌کنم ایده قشنگی است و این تست می‌تواند در کنار جوایز این بنیاد، برای دانش آموزان در نظر گرفته شود. من هم می‌توانم بخش کوچکی از این کار را برعهده گرفته و نقشی در این کار خیر داشته باشم. همچنین کتاب‌ها نیز می‌توانند جوایز انگیزشی خوبی برای اهدا باشند. ما در مجموعه خود کتب ارزشمندی در اختیار داریم که می‌تواند حتی برای دانشجویان و حتی دانشمندان نیز وسوسه‌برانگیز باشد.

انتخاب برگزیدگان نهایی جایزه البرز ۱۴۰۰

انتخاب برگزیدگان نهایی جایزه البرز ۱۴۰۰/ تقدیر از ۵۹ نخبه کشور همزمان با پنجاه و نهمین سال تاسیس بنیاد البرز

آئین داوری و انتخاب «جایزه البرز ۱۴۰۰» موسوم به نوبل ایرانی، صبح سه‌شنبه (۲۲ تیر ۱۴۰۰) با حضور ۵۰ چهره علمی و اساتید ممتاز دانشگاهی و فرهیختگان کشور در هتل ارم تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز از برگزاری همایش ملی جایزه البرز همزمان با پنجاه و نهمین سالگرد تأسیس بنیاد البرز و با هدف تقدیر از ۵۹ نخبه کشور شامل دانشمندان، مخترعان، طلاب، دانشجویان و دانش آموزان در نیمه مرداد ماه امسال خبر داد و گفت: امروز آیین داوری و انتخاب نهایی در بخش های دانشجویی، طلاب، مخترعان از میان افراد واجد شرایط معرفی شده از سوی مراجع ذیربط به صورت همزمان و به تفکیک توسط هیات انتخاب جایزه ۱۴۰۰ برگزار می شود.

مهندس حیدر ارشدی در مراسم داوری و انتخاب برندگان جایزه البرز ۱۴۰۰ که با حضور هیات انتخاب و داوران در روز سه شنبه، ۲۲ تیر ماه جاری در هتل ارم برگزار شد، تاکید کرد: جایزه البرز، جایزه ای برخاسته از ایمان، انگیزه و اراده است که امید می رود راهنما و شوق آفرین بوده و موجب تقویت روحیه و اراده دانش پژوهی جامعه باشد.

دبیرکل جایزه البرز اظهار کرد: حسینعلی البرز در سال ۱۳۴۲ شمسی تمامی اموال خود را با تأسیس بنیاد البرز به منظور توسعه فرهنگ علم و دانش، حمایت از دانشمندان، مخترعان، دانشجویان و دانش آموزان برتر کشور وقف کردند تا برای تسکین آلام بشری، رفاه زندگی انسانی و ارتقای حیثیت ایران در جامعه جهانی، عزت و افتخار کسب کنند.

وی افزود: بیش از نیم قرن از عمر اقدامی که زنده یاد البرز بنا نهاد، می گذرد و در این مدت، صدها نفر از دانشمندان، پژوهشگران و نخبگان علمی و فرهنگی کشور، مورد تشویق و حمایت این بنیاد قرار گرفته اند.

مهندس ارشدی خاطرنشان کرد: امروز جامعه ما بیش از هر زمان دیگری به ترویج ایده و اندیشه زنده یاد البرز نیاز دارد تا خیرین و واقفین در مسیر پیشرفت علمی کشور، مشارکت بیشتری داشته باشند تا شاهد شکوفایی هرچه بیشتر استعداد نخبگان علمی کشور و اعتلای نام ایران باشیم.

دبیرکل جایزه البرز تصریح کرد: با توجه به ظرفیت منحصربفرد، فرهنگی، علمی و اعتقادی جایزه البرز و به منظور ترویج فرهنگ وقف علمی در جامعه و توجه بیشتر آحاد مردم به عرصه های جدید وقف متناسب با نیازهای روز کشور، همچنین مطابق با تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر ارتقای سهم وقف در حوزه علم و فناوری و در عین حال، معرفی زنده یاد حسینعلی البرز به عنوان چهره ماندگار وقف علمی با هدف الگوهای موفقی از واقفین خیراندیش به جامعه، اقدامات موثری در راستای آشنا کردن عموم مردم جامعه با جایزه البرز در دستور کار بنیاد فرهنگی البرز قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: بدون شک جایزه البرز به دلیل سابقه و قدمت از یک سو و به سبب گستردگی و فراگیری در کل کشور و میان تمام آحاد مختلف جامعه، نقش مهمی در اعتلای هویت ملی کشور دارد و به دلیل ماهیت و بنیان وقفی خود، ریشه در اعتقادات دینی مردم دارد؛ به همین دلیل اعتباردهی مناسب به این جایزه موجب ارتقای سطح علمی کشور از طریق تشویق جوانان به کسب علم و تجلیل از مقام عالمان خواهد شد.

مهندس ارشدی افزود: در سال ۱۴۰۰ شاهد اعمال تغییراتی در جایزه البرز هستیم که شامل طراحی ساختار دبیرخانه جایزه البرز از جمله «تشکیل شورای عالی سیاستگذاری جایزه البرز با حضور دانشمندان برگزیده دوره های قبلی، تشکیل دبیرخانه هیات انتخاب با حضور چهره های ماندگار علمی و پژوهشی از دانشگاه های سراسر کشور در رشته های مختلف، تشکیل دبیرخانه اجرایی با ماموریت پشتیبانی روابط عمومی و تشریفات»، «افزایش رقم نقدی جایزه البرز» و «الگو شدن جایزه البرز در چارچوب جهانی برای دیگر جایزه های علمی کشور» است.

وی تاکید کرد: شیوه اجرای نیت واقف در بنیاد فرهنگی البرز به عنوان متولی قدیمی ترین و با سابقه ترین جایزه علمی کشور از طریق برگزاری سالیانه همایش های ملی در دو بخش نخبگان و دانش آموزی حاصل می شود. در سال جاری و همزمان با پنجاه و نهمین سالگرد تأسیس بنیاد البرز، همایش ملی جایزه البرز با هدف تقدیر از ۵۹ نخبه کشور شامل دانشمندان، مخترعان، طلاب، دانشجویان و دانش آموزان در نیمه مرداد ۱۴۰۰ برگزار خواهد شد.

دبیرکل جایزه البرز خاطر نشان کرد: فرایند جایزه البرز ۱۴۰۰ به این صورت بود که دانشجویان تمامی رشته ها از سراسر کشور بر اساس شیوه نامه های ابلاغی، مدارک و مستندات خود را از طریق وزارتخانه های مربوط (وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی)، ارسال کردند و افراد واجد شرایط به تعداد سه برابر ظرفیت به دبیرخانه جایزه البرز معرفی شدند. در مراسم امروز، آیین داوری و انتخاب نهایی در بخش های دانشجویی، طلاب، مخترعان از میان افراد واجد شرایط معرفی شده از سوی مراجع ذیربط به صورت همزمان و به تفکیک توسط هیات انتخاب جایزه ۱۴۰۰ برگزار می شود.

مهندس ارشدی در پایان خاطرنشان کرد: بر خود وظیفه می‌دانم که یاد و خاطره واقف نیک‌سرشت مرحوم حسینعلی البرز را که با نیتی شریف، این بنیاد را بنیان نهاد، گرامی بدارم و از سازمان‌های همکار در همایش ملی جایزه بنیاد البرز شامل سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مرکز خدمات حوزه‌های علمیه کشور تقدیر و تشکر ‌کنم.

دکتر مهدی مقیمی، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت و دبیر هیات انتخاب جایزه البرز ۱۴۰۰ نیز در این مراسم گفت: فرایند داوری و انتخاب نفرات نهایی در چهار بخش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بنیاد ملی نخبگان و حوزه علمیه امروز به صورت متمرکز و در این جلسه انجام خواهد شد. پنج میز به وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان، دو میز به وزارت بهداشت و یک میز به حوزه علمیه اختصاص داده شده است. داوری ها به صورت همزمان انجام می شود. در نهایت، برندگان نهایی جایزه البرز همزمان با برگزاری همایش ملی جایزه البرز در نیمه مرداد ۱۴۰۰ اعلام خواهند شد.

نشست شورای عالی سیاست‌گذاری جایزه البرز

افزایش رقم نقدی جایزه البرز ۱۴۰۰

بعدازظهر روز نهم تیرماه، جلسه شورای عالی سیاست‌گذاری جایزه البرز ۱۴۰۰ با حضور مهندس حیدر ارشدی مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز و اعضای این شورا دکتر ناصر سیم‌فروش، دکتر نسرین معظمی، دکتر مجتبی شمسی‌پور، دکتر ایمان افتخاری، دکتر حسن دانایی‌فرد، دکتر مسعود درخشان و دکتر محمد دورعلی در محوطه باز ساختمان بنیاد فرهنگی البرز برگزار شد که ضمن بررسی جایگاه جایزه البرز و مرور شیوه شناسایی نامزدهای دریافت جایزه و چگونگی انتخاب برگزیدگان جایزه البرز ۱۴۰۰، گزارشی از سوی دکتر مقیمی، دبیر هیئت انتخاب ارایه گردید.

حیدر ارشدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در این مراسم با بیان اینکه جایزه بزرگ البرز با پیشینه و دیرینه‌ای قریب به شصت سال توسط مرحوم حسینعلی البرز ایجاد شده است، گفت: بیش از نیم قرن از عمر اقدامی که مرحوم البرز بنا نهاده‌اند، می‌گذرد و تاکنون چندین هزار نفر از نخبگان و پژوهندگان علمی و فرهنگی ایرانی مورد حمایت و تشویق این بنیاد قرار گرفته‌اند.

ارشدی با بیان اینکه مرحوم البرز سه محور را برای اعطای جایزه البرز در نظر گرفته است، تصریح کرد: “کاهش آلام بشری، ارتقاء رفاه زندگی انسانی و اعطای نام ایران در جامعه جهانی” سه مولفه و شاخصه‌ای است که زنده‌یاد البرز از آن به‌عنوان محورهای اصلی اعطای جوایز بنیاد البرز نام برده‌اند.

افزایش رقم نقدی جایزه البرز 

ارشدی، افزایش رقم نقدی جایزه بزرگ البرز را یکی از اقدامات بنیاد در سال جاری عنوان کرد و افزود: با توجه به این که این بنیاد هیچ وابستگی مادی به اشخاص حقیقی و حقوقی ندارد و همه هزینه‌های جاری توسط رقبات زنده‌یاد البرز، تأمین می‌شود؛ افزایش جایزه نقدی بر اساس درآمد سالانه بنیاد قابل تحقق است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم که جایزه البرز را به‌عنوان الگویی در چهارچوب جهانی مطرح کنیم.

تشکیل هیئت انتخاب با حضور چهره‌های علمی برتر کشور

در این جلسه، دکتر مقیمی، دبیر هیئت انتخاب از حضور چهره‌های علمی کشور در رشته‌های علوم پزشکی، فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، علوم دینی و کشاورزی به منظور انتخاب برترین‌ها خبر داد

 زنده‌یاد البرز همانند شهدا سخن می‌گوید

ناصر سیم‌فروش رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری جایزه البرز نیز طی سخنان کوتاهی اظهار کرد: وقتی درباره شرح زندگی مرحوم البرز مطالعه می‌کنم و عباراتی نظیر این جمله که “با دست خالی به دنیا آمدم و با دست خالی از این دنیا خواهم رفت” را می‌خوانم؛ پیش خودم می‌گویم، افراد محدودی در جهان همانند شهداء و ایثارگران، چنین سخن می‌گویند و چه بسا مقام زنده‌یاد البرز همانند شهدا و ایثارگران محترم و قابل تقدیر است.

امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک میان بنیاد فرهنگی البرز و وزارت آموزش‌وپرورش

مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک میان بنیاد فرهنگی البرز و وزارت آموزش‌وپرورش در تاریخ دوم تیر ۱۴۰۰، با حضور مدیران عرصه علم و فرهنگ در بنیاد فرهنگی البرز برگزار شد.

این مراسم که در بستر فضای مجازی به صورت زنده پخش می‌شد، با تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم آغاز شد.

حیدر ارشدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز، ضمن اشاره به حمایت بنیاد از گروه‌های علمی در کشور در طول سال‌های متمادی بیان داشت: «هدف اصلی این جایزه، ترویج فرهنگ وقف علمی میان دانش آموزان و خانواده‌های آنهاست. ما با این جایزه به دنبال تأثیرگذاری خود در روند تربیتی این نسل از جامعه علمی هستیم. اینکه توانسته‌ایم در طول این همه سال، چندین هزار نفر از اشخاص، در سطوح مختلف علمی از دانش‌آموز، دانشجو، مخترع، دانشمند و … را مورد حمایت، تشویق و تجلیل خود قرار دهیم حاصل نگاه و اندیشه ژرف مرحوم حسینعلی البرز بوده است. از دوستانمان در وزارت آموزش‌وپرورش سپاسگزارم که در طول چند سال اخیر بسیار مشفقانه و همدلانه ما را همراهی کرده‌اند. این نگاه مثبت و روشن بین دو مجموعه، منجر به اتفاق امروز شده است».

در ادامه علیرضا کمره‌ای، معاون آموزش متوسطه در وزارت آموزش‌وپرورش با قرائت آیه مبارکه «مَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَکَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَاهً طَیِّبَهً وَلَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا کَانُواْ یَعْمَلُونَ» اظهار داشت: «این آیه تنها دو شرط را برای حصول حیات طیبه ضروری می‌داند. اولی، «مَنْ عَمِلَ صَالِحًا» که عمل صالح است و دیگری، «وَهُوَ مُؤْمِنٌ» که اشاره به نیت درست مؤمن دارد. مفسرین معتقدند مراتبی از حیات طیبه در دنیای باقی است. این دو شرط، اگر در عمل ما وجود داشته باشد، فعل ما ماندگار خواهد بود. مرحوم البرز، نماد انسان نیک‌اندیشی بوده که توانسته با نیت خیر و عمل صالح، به این حیات طیبه دست یابد. اندیشه‌های مرحوم البرز گویی برای امروز نوشته شده و حتی با ادبیات امروز ما مأنوس است. این نشان از دوراندیشی البرز و البرزهایی دارد که با این سنت حسنه، الفتی داشته‌اند و نیت خود را با این عمل ماندگار کرده‌اند. امروز این اندیشه پویا و منشأ خیر مردم جامعه است».

وی در ادامه، به بیان اهمیت نهادینه‌سازی فرهنگ وقف در جامعه علمی کشور پرداخت و اظهار داشت: «برای استمرار اندیشه مرحوم البرز، نهادینه‌سازی موضوع وقف، ضروری است. وقف، فی‌نفسه دارای ارزش معنوی و اجتماعی است؛ اما برای اینکه تبدیل به یک ارزش فردی شده و همه به آن توجه کنند، باید آن را برای نخبگان کشور به ویژه دانش‌آموزان، نهادینه کرد. این امر باید همراه با اعتبار اجتماعی باشد و تبدیل به انگیزه‌ای برای تلاش بیشتر افراد شود. ارزش معنوی این جایزه بسیار بیشتر از مسائل مالی است. یک دهه دیگر که این گروه از دانش آموزان ما جزو بزرگسالان جامعه خواهند بود باید بتوانیم اشاعه اندیشه البرز و البرزها را در آنها ببینیم. این امر منجر به توسعه سنت وقف خواهد شد. ضمن آنکه این دانش آموزان باید در سامانه‌ای رصد شده و شرایط علمی آنها در آینده مورد بررسی قرار بگیرد. باید ببینیم چگونه این جایزه توانسته نقطه عطفی در زندگی آنها باشد. در این مسیر وزارت آموزش‌وپرورش همگام و هم پای افراد خیّر قافله علم است».

در ادامه مراسم و پیش از امضای تفاهم‌نامه، مجری برنامه به شرح موضوع و اهداف تفاهم‌نامه پرداخت و گفت: «موضوع این تفاهم‌نامه، شناسایی دانش‌آموزان مستعد و برتر در حوزه‌های علمی، پژوهشی و مهارتی و تشویق آنها از طریق اهدای جایزه بنیاد البرز در قالب هدایای مادی و معنوی به دانش‌آموزان برگزیده است. اهدافی که برای این تفاهم‌نامه در نظر گرفته شده، شامل ترویج فرهنگ علم‌آموزی و تجلیل از مقام علم و عالمان، ایجاد انگیزه در دانش‌آموزان برای تلاش در مسیر اعتلای علمی و فرهنگی کشور و نیز آشنایی دانش‌آموزان با سنت حسنه وقف و آثار آن در جامعه به ویژه وقف در زمینه علم و فناوری می‌شود».

پس از صحبت‌های مجری، تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک بنیاد فرهنگی البرز و وزارت آموزش‌وپرورش میان مهندس ارشدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز و دکتر کمره‌ای، معاون آموزش متوسطه در وزارت آموزش‌وپرورش به امضا رسید.

رونمایی از پوستر جایزه البرز ۱۴۰۰

پوستر جایزه البرز ۱۴۰۰ در آیینی با حضور حیدر ارشدی مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز و دبیرکل جایزه البرز،  حسن دانایی‌فرد عضو شورای عالی سیاست‌گذاری جایزه البرز، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی رییس هیئت امنای بنیاد فرهنگی البرز، سعید مجردی، محسن عسکری و مصطفی کریمی از اعضاء هیئت امنای بنیاد فرهنگی البرز و جمعی از فرهیخته‌گان و اصحاب رسانه رونمایی شد.

حیدر ارشدی مدیر عامل بنیاد فرهنگی البرز در این آیین گفت: جایزه البرز با پیشینه و دیرینه قریب به شصت سال در کشور ما و با رویش و زایشی که توسط اندیشه پاک و سرشت نیک زنده‌یاد حسین‌علی البرز بود تاسیس ‌شده و درطول دهه‌هایی که از عمر این جایزه می‌گذرد چندین هزار نفر از پژوهندگان و نخبگان کشور ما را مورد حمایت، تشویق و تجلیل خودش قرار داده است.

وی افزود: هدف زنده‌یاد حسین‌علی البرز از تاسیس این جایزه، تقدیر و تجلیل از جایگاه دانش و پژوهش و دانشمندان و پژوهندگان بود و همچنین تشویق دانشجویان، دانش‌آموزان و نخبگان ایرانی با استعداد و همچنین شایستگان و گیرندگان این جایزه به‌ویژه دانشمندان.

ارشدی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: براساس آنچه که آن زنده‌یاد در اساس‌نامه و وقف‌نامه بنیاد فرهنگی البرز به آن اشاره کردند سه ویژگی و شاخصه برای نفراتی که نامزد و کاندید برای اخذ جایزه البرز می‌شوند ذکر شده است که خروجی کار این افراد و نتیجه و ثمره کار علمی آن بزرگواران منجر به تسکین آلام بشری، ارتقاء رفاه زندگی و بالا رفتن حیثیت ایرانی در جامعه جهانی بشود.

وی در ادامه به تغییرات صورت گرفته در جاییزه البرز ۱۴۰۰ اشاره کرد و افزود: در خصوص جایزه البرز هزار و چهارصد نسبت به ادوار و سال‌های پیش تغییراتی در ساختار دبیرخانه ایجاد شده است که بر اساس آن و برای نخستین‌بار شورای ‌عالی سیاست‌گذاری جایزه البرز ۱۴۰۰  با حضور چهره‌های ماندگار و دانشمندان برگزیده جایزه البرز در سال‌های پیش تشکیل شده است.

مدیرعامل بنیاد البرز افزود: در سال جاری این شورا متشکل از آقایان دکتر حسن دانایی‌فرد، دکتر مجتبی شمسی‌پور، دکتر مسعود درخشان، دکتر محمد دورعلی، دکتر ایمان افتخاری و سرکار خانم دکتر نسرین معظمی به ریاست دکتر ناصر سیم‌فروش است.

وی در ادامه بیان داشت: نکته دیگر، تشکیل گروه مشاوران جایزه البرز است که با حضور تعدادی از صاحب‌نظران و اساتید علمی و فرهنگی کشور در این گروه با هدف کمک به هرچه بهتر اجرایی شدن و عملیاتی شدن جایزه البرز و به کمک بنیاد فرهنگی البرز تشکیل شده است.

ارشدی ایجاد دبیرخانه علمی جایزه البرز را دیگر اتفاق مبارک جایزه البرز ۱۴۰۰ عنوان کرد و بیان داشت: هیئت انتخاب جایزه البرز ۱۴۰۰ با حضور چهره‌های ماندگار علمی و پژوهشی از دانشگاه‌های سراسر کشور و در رشته‌های مختلف علوم پزشکی، علوم فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، علوم دینی، کشاورزی و هنر شکل‌گرفته که دبیری این هیئت را دکتر مقیمی استاد ممتاز و عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت بر عهده دارند.

افزایش رقم نقدی جوایز این دوره، دیگر تغییر جایزه البرز ۱۴۰۰ است که ارشدی در این آیین به آن اشاره و بیان داشت: جایزه البرز در چند محور و چند بخش به منتخبان اعطا میشود که در بخش نخبگان متشکل از دانشجویان علوم پزشکی، دانشجویان سایر رشته‌های غیرپزشکی، طلاب علوم دینی، مخترعان و دانشمندان است.

 وی در پایان اظهار امیدواری کرد: در سال جاری با برگزاری و اجرای صحیح و کامل این آیین هم در اجرای نیات بنیان‌گذار بنیاد فرهنگی البرز زنده‌یاد حسین‌علی البرز تلاش و کوششمان به‌خوبی به نتیجه برسد و هم این‌که جایزه البرز را به‌عنوان الگویی در چارچوب جهانی برای دیگر جوایز علمی کشور معرفی کنیم.

در ادامه دکتر دانایی‌فرد عضو شورای‌عالی سیاست‌گذاری جایزه البرز ۱۴۰۰ از چهره‌های ماندگار علمی ضمن تاکید بر هم‌افزایی با مجموعه وزارت علوم به منظور ارتقاء جایگاه مادی و معنوی جایزه البرز بیان داشت: وزارت علوم می‌تواند به برگزیدگان دانشجویی این جایزه اجازه ورود به دوره‌های تحصیلات تکمیلی بدون کنکور را بدهد همانند جایزه علامه.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع شاخصه کاهش آلام انسانی اشاره کرد و بیان داشت: می توان با تشکیل کمیته‌های تخصصی از برگزیدگان این جایزه در مسیر ارائه راه‌کارهایی برای کاهش آلام انسانی و بهره‌مندی مردم از نبوغ برگزیدگان این جایزه بهره جست.

دین‌پناه، طراح پوستر جایزه البرز  ۱۴۰۰ دیگر سخنران این آیین بود که طی سخنانی کوتاه بیان داشت: افتخار بزرگی بود برای بنده که بتوانم در راستای اعتلای نام و نشان و جایزه بزرگ البرز قدمی را بردارم و به نوعی هویت بصری مستقلی را برای این جایزه شکل بدهم.

گفتنی است این آیین به صورت زنده از شبکه‌های مجازی بنیاد فرهنگی البرز پخش شد.