مرحوم حسینعلی البرز
البرز1

از برترین کنشگران اقتصادی 100 سال اخیر

مرحوم حسینعلی البرز

مرحوم البرز بدون برخورداری از ارثیه فامیلی و به دور از هرگونه وابستگی سیاسی و اقتصادی و صرفاً با تکیه بر توان و تعهد شخصی خود، توانست به عنوان یکی از پنجاه کنش‌گر اقتصادی ۱۵۰ سال اخیر ایران، سرمایه قابل توجهی را فراهم آورده و از این طریق منشاء اقدامات خیرخواهانه بسیاری در داخل و خارج کشور باشد..

 لیکن از آنجا که اقدامات خیرخواهانه و انسان دوستانه پراکنده نمی­توانست حس نوع دوستی البرز را اقناع کند، در تاریخ ۲۷ اسفند سال ۱۳۴۲ تمام اموال خود را با تأسیس بنیاد فرهنگی البرز با سرمایه‌ای معادل سرمایه ایجاد یک بانک خصوصی در کشور وقف نمود.

ایشان با تأسیس و وقف بنیاد فرهنگی البرز با هدف کمک به اشاعه فرهنگ کشور و تجلیل از مقام علمی دانشمندان و پژوهندگان برتر ایرانی و تشویق دانشجویان و دانش­آموزان برگزیده و نوباوگان و نوجوانان با استعداد ایرانی، از طریق اعطای “جایزه بنیاد البرز” توانست روح والای خود را در انجام اقدامات خیر و ماندگار متعدد در مابقی سال های حیاتش ارضاء نماید.

 هر چند مرحوم حسینعلی البرز به سبب تنوع اقداماتش در سال­های قبل از تأسیس بنیاد فرهنگی البرز، به عنوان یک الگوی برجسته از میان واقفین خیراندیش این سرزمین شناخته می‌شود، پس از ابداع جایزه البرز به عنوان با سابقه‌ترین جایزه علمی کشور، به عنوان چهره ماندگار وقف علمی نیز از جایگاه فرهنگی رفیعی برخوردار است.

0 نفر

تلاشگر علمی

0 سال

فعالیت موفق

0 میلیارد

جایزه در سال جاری

اندیشه حسینعلی البرز

جایزه البرز به عنوان قدیمی ترین جایزه علمی کشور، برخاسته از ایمان، انگیزه و اراده واقف نیک اندیش، مرحوم حسینعلی البرز است که قصد داشته با حمایت از اندیشمندان و نخبگان ایران زمین، ایشان را در راه “تسکین آلام بشری، رفاه زندگی انسانی و ارتقای حیثیت ایرانی در جامعه جهانی” راهنما و مشوق باشد.

امروزه جامعه ما بیش از هر زمان دیگر نیاز به ترویج ایده و اندیشه زنده‌یاد البرز دارد تا همانند ایشان، خیّرین و واقفین در مسیر پیشرفت علمی مشارکت فعال­تری داشته باشند تا از این رهگذر، شاهد شکوفایی هر چه بیشتر استعداد نخبگان علمی کشور و اعتلای نام ایران عزیزمان باشیم.

ویژگی‌های انحصاری جایزه البرز
  • با سابقه‌ترین جایزه علمی کشور با بیش از نیم قرن قدمت
  • نخستین جایزه علمی کشور بر مبنای سنت حسنه وقف
  • جایزه‌ای با هویت مستقل؛ بدون هرگونه وابستگی مادی به دستگاه‌ها و نهادهای حاکمیتی و دولتی
  • تنها جایزه غیردولتی و غیرانتفاعی کشور؛ بدون تحمیل هرگونه هزینه‌ای بر شرکت‌کنندگان و منتخبین
  • جایزه‌‌ای با قابلیت معرفی در تراز جوایز علمی معتبر جهان (بر اساس چشم انداز ترسیمی از سوی واقف)
جایزه نخبگان
  • دانشمندان: جایزه نقدی همراه با نشان ویژه جایزه البرز
  • مخترعین و فناوران: جایزه نقدی و تندیس جایزه البرز
  • دانشجویان و طلاب: جایزه نقدی و تندیس جایزه البرز

مبلغ نقدی جایزه البرز نخبگان

 مبلغ جایزه نقدی هر یک از گروه‌ها  متفاوت بوده و سالانه افزایش می یابد.

خانواده بنیاد البرز

به همت والای مرحوم البرز تاکنون قریب به 6000 نفر از دانشمندان، مخترعان، دانشجویان، طلاب حوزه‌های علمیه و دانش‌آموزان ممتاز کشور مورد تشویق و حمایت بنیاد فرهنگی البرز قرار گرفته و  خانواده بزرگ علمی و فرهنگی بنیاد را تشکیل داده‌اند.