همایش نخبگان
[siteorigin_widget class=”um_profile_completeness”][/siteorigin_widget]

یکی از مهمترین رویدادهای که در بنیاد فرهنگی البرز در سال اجراء می گردد، برگزاری دو همایش در نیمه اول و دوم سال به عنوان همایش ملی جایزه بنیاد البرز اشاره کرد.

در نیمه اول هر سال در همایش ملی از نخبگان برتر کشور در چهار گروه زیر تقدیر به عمل می‌ آید:

  • دانشمندان و مخترعان با همکاری بنیاد ملی نخبگان
  • دانشجویان علوم پزشکی با معرفی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
  • دانشجویان غیر پزشکی با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری (سازمان امور دانشجویان)
  • طلاب علوم دینی از سوی مرکز خدمات حوزه های علمیه کشور (معاونت امور نخبگان حوزه های علمیه کشور)

هدایای منتخبین شامل جایزه نقدی، تندیس ویژه و لوح تقدیر می‌باشد.

در پنجاه و هشتمین سال جایزه بنیاد البرز میزان هدیه نقدی گروه‌های مختلف عبارت بود از:

  • دانشمندان مبلغ جایزه هر نفر 600 میلیون ریال
  • مخترعان مبلغ جایزه هر نفر 300 میلیون ریال
  • طلاب مبلغ جایزه هر نفر 250 میلیون ریال
  • دانشجویان مبلغ جایزه هر نفر 250 میلیون ریال

که البته هر ساله سعی می شود مبلغ جایزه نقدی را به مقدار قابل توجهی افزایش داد.

در شصت و یکمین سال تأسیس بنیاد فرهنگی البرز، «جایزه البرز ۱۴۰۲» با هدف بزرگداشت اهالی علم، جایزه البرز به دانشمندان، فناوران، دانشگاهیان و حوزویان برتر سراسر کشور، اعطاء ‌می گردد.

دانشمندان جوان، فناوران، طلاب علوم دینی و دانشجویان می‌توانند از تاریخ پانزدهم آذر ماه سال جاری با مراجعه به سایت جایزه البرز نخبگان (سایت جاری)، آیین‌نامه مربوط به هر بخش را مطالعه و ثبت‌نام نمایند.

دانشجویان داوطلب در تمامی رشته‌ها شامل فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، هنر، کشاورزی و علوم پزشکی، از سراسر کشور در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری عمومی، دکتری تخصصی و دکتری تخصصی بالینی از دانشگاه‌های دولتی، غیرانتفاعی و پژوهشگاه‌های تابعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ همچنین دانشگاه‌های آزاد اسلامی، پیام نور، فنی و حرفه ای، علمی و کاربردی و فرهنگیان، در صورت احراز شرایط، می‌توانند در این رقابت شرکت کنند. ضمن اینکه طلاب علوم دینی می‌توانند از طریق حوزه‌های علمیه سراسر کشور نیز نسبت به ثبت‌نام اقدام نمایند.

خاطر نشان می گردد که در این دوره به منظور انتخاب فناوران برتر با هدف رسیدن به محصولی دانش بنیان و ایجاد بازار برای آن و تکمیل چرخه نوآوری، از میان شرکت‌کنندگان در بخش«فناور برتر البرز» ۵۰ فناور حقیقی یا حقوقی، دستاوردهای خود را جهت داوری نهایی در نمایشگاهی که در بهمن ماه برگزار می شود؛ ارایه می‌نمایند.

همچنین برای نخستین بار در فراخوان «جایزه البرز ۱۴۰۲»، بخشی تحت عنوان «دانشمند جوان برتر» لحاظ شده است که طی آن، تمامی دانشمندان جوان از سراسر کشور در بازه سنی زیر ۴۰ سال می‌توانند در گروه‌های علمی فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، هنر، کشاورزی و علوم پزشکی، با مطالعه آیین نامه این بخش و در صورت واجد شرایط بودن، در این رقابت شرکت کنند.

تأکید می شود زمان آغاز ثبت‌نام در این رقابت علمی و سراسری، تاریخ ۱401/۰۹/15 به مدت یک‌ماه تعیین شده است که با توجه به لزوم پالایش مستندات دریافتی و راستی آزمایی آنها از طریق استعلام از مراجع ذیربط و انجام داوری، این زمان به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.