• نشست ها
  • نشست همکاری مشترک میان بنیاد فرهنگی البرز و پردیس علوم دانشگاه تهران
نشست همکاری مشترک میان بنیاد فرهنگی البرز و پردیس علوم دانشگاه تهران

روز شنبه بیست و سوم مرداد ماه، جمعی از مدیران بنیاد فرهنگی البرز به دعوت پردیس علوم دانشگاه تهران در محل دانشکده علوم حاضر و در خصوص جایزه البرز و زمینه‌های همکاری مشترک با جمعی از اساتید من جمله آقای دکتر علی اکبر موسوی موحدی؛ دانشمند برجسته و استاد ممتاز دانشگاه تهران و چهره ماندگار علوم زیستی و عضو پیوسته فرهنگستان علوم جهان (TWAS)؛ آقای دکتر مهران حبیبی رضائی؛ عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و رئیس اتحادیه انجمن‌های علوم زیستی ایران (FIrBS)؛ آقای دکتر حمیدرضا مشفق؛ رئیس پردیس علوم دانشگاه تهران و نایب‌رئیس انجمن فیزیک ایران و آقای دکتر شاهین زارع؛ استاد زیست‌شناسی و عضو هیأت علمی پردیس علوم دانشگاه تهران دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار، دکتر مشفق، رئیس پردیس علوم دانشگاه تهران، ضمن ابراز خرسندی از فعالیت‌های هدفمند نهادهایی همچون بنیاد فرهنگی البرز ابراز داشت: «ما در کشور، معمولاً امور عام‌المنفعه را در حوزه ساخت‌وساز می‌بینیم؛ درحالی‌که امور فکری و تربیت نیروی انسانی از اهمیت بنیادین برخوردار بوده و توجه به این مسئله توسط بنیاد فرهنگی البرز، نشان از ژرفای دید و اهداف ارزشمند این مجموعه دارد.»

در ادامه دکتر حبیبی رضایی، عضو هیأت علمی پردیس علوم دانشگاه تهران، اظهار داشت: «آشنایی با مرحوم البرز باعث شد من شیفته شخصیت ایشان شوم. حسینعلی البرز واقفی بوده که از سال ۱۳۴۲ اموال خود را برای ترویج علم وقف کرده و مُبدع طرح نوبل ایرانی است. ما خیّرین زیادی در کشور داریم که نیات همه سرافرازی کشور و ارتقای حیثیت کشور است. اگر این جوایز و این نیات در کنار هم قرار گیرند، شاهد حرکاتی با اثربخشی بیشتر خواهیم بود.»

رئیس اتحادیه انجمن‌های علوم زیستی ایران در ادامه افزود: «در دانشگاه تهران دبیرخانه‌ای برای پیشبرد علم و فناوری وجود دارد که این دبیرخانه متصل به فرهنگستان علوم جهان بوده و دکتر موسوی موحدی در این نهاد دارای کرسی هستند. همچنین از طریق همین دبیرخانه ارتباطات بسیار خوبی با جایزه مصطفی و بنیاد جمیلی وجود دارد. ما در رابطه با جایزه ابوریحان هم همکاری‌هایی داشته‌ایم. جوایز علمی در کشور بسیار هستند و به اعتقاد من، اگر بتوان این جوایز را هماهنگ و هم‌افزا کرد، قطعاً شاهد اثربخشی بیشتری بوده و می‌توان حرکت‌های نوآورانه‌ای پیش‌بینی کرد».

دکتر کریمی، عضو هیأت‌امنای بنیاد فرهنگی البرز ضمن بیان مختصری از زندگی مرحوم حسینعلی البرز بیان داشت: «مرحوم البرز با وجود آنکه جزو پنجاه کنشگر فعال اقتصادی ایران طی صد و پنجاه سال اخیر بوده‌اند، لیکن به دنبال انباشت سرمایه نبودند و کارآفرینی و حمایت از اشتغال را هدف خود قرار دادند. چنین شخصی در اموری همچون تجهیز بیمارستان، تأمین دارو، کمک به سیل‌زدگان داخل کشور، زلزله‌زدگان خارج از کشور و … فعالیت‌های خیرخواهانه‌ای داشت، اما از سال ۱۳۴۲ به بعد به این فکر افتاد که از این ظرفیت در حوزه علم استفاده کند. از آنجا که ایشان معاشرت بسیاری با جامعه علمی و دانشگاهی داشت؛ به خوبی بر این امر واقف بودند که برای اتفاقات مثبت در جامعه، باید به موضوع علم توجه داشت. ایشان ابتدا تلاش کرد تا با حمایت از دانشجویان و اعطای وام‌های شرافتی، از دانشجویان در حوزه تحصیل و اشتغال پس از فارغ‌التحصیلی حمایت کند؛ پس از آن با تغییر و تحولاتی که در کشور و نظام آموزش عالی رخ داد، ایشان به فکر طراحی نوبل ایرانی در قالب جایزه البرز برای دانش‌آموزان، دانشجویان، مخترعین و دانشمندان در سراسر کشور افتاد. ایشان به دنبال این بود تا از طریق این جایزه انگیزه‌ای برای پیشرفت علمی کشور ایجاد شود.»

دکتر موسوی موحدی، استاد ممتاز دانشگاه تهران، ضمن تشریح جایگاه و ارزش علم در سرنوشت کشورها اظهار داشت: «این جایزه بسیار ارزشمند و انگیزه‌بخش حرکات علمی است. متأسفانه ما امروز در بخش دولتی بودجه ناچیزی داریم که بین دانشگاه‌های زیادی تقسیم می‌شود. این کمبود بودجه، محدودیت‌هایی را برایمان ایجاد کرده و این امر منجر به عقب‌افتادگی‌های علمی برای ما شده است. برای دستیابی به علم باید به اعماق رفت. قدرت علم در کشف است و باید به علوم پایه توجهی جدی داشت. دانشجویان و دانشمندان ما باید بتوانند با اهل علم رقابت کنند. از این طریق است که می‌توانیم مرزهای دانش را گسترش دهیم. یکی از ابزارهای لازم هم برای این امر، خروج از ساختار بومی و پیوستن به دانش بین‌المللی است. پیشنهاد من برای بنیاد فرهنگی البرز ایجاد جریانی در سطح منطقه است. ما در منطقه، دانشمندان و دانشجویان مسلمان زیادی داریم و می‌توان با یک حرکت منسجم، حرکات خوبی در حوزه علم انجام داد».

دکتر حبیبی رضایی، عضو هیأت علمی پردیس علوم دانشگاه تهران، در ادامه به اهمیت دانش تولید شده اشاره داشت و گفت: «برای بین‌المللی شدن لازم است خود را در معرض داوری قرار دهیم. یکی از ابزارهای این موضوع هم نشر علم است. این موضوع می‌تواند در زمره نیات مرحوم البرز هم قرار گیرد. ضمن اینکه در حال حاضر بیش از ۱۲۰۰ مجله از وزارت علوم مجوز دارند. بیش از ۲۰۰ هزار مجله هم در سراسر جهان چاپ می‌شوند. دانشگاه تهران بیش از ۱۳۰ مجله دارد و شاید همه این اعداد و ارقام به ما بگوید که ورود در این عرصه، شاید چندان ضرورت و اثرگذاری نداشته باشد؛ اما باید به این امر توجه داشت که برخی مجلات، مروّج دانش، حکمت و فکر هستند. فی‌الواقع، رشد علمی کشور نیازمند نشر است. اینجا می‌تواند نقطه شروع کار ما باشد. کار این دانشگاه، آموزش، پژوهش و ایجاد فکر است که می‌تواند توسط بنیاد البرز حمایت شود».

دکتر موسوی موحدی، چهره ماندگار علوم زیستی و عضو پیوسته فرهنگستان علوم جهان (TWAS)، در ادامه افزود: «بنیاد فرهنگی البرز برای انتخاب اشخاص شایسته، نیاز به یک شورای علمی دارد. شورایی متشکل از اشخاص توانمند در داخل و خارج از ایران که برای ایران دل بسوزانند. این شورا می‌تواند در فرآیند داوری اشخاص شایسته کمک خوبی برای شما باشد».

مهندس ارشدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز با تأکید بر مأموریت این بنیاد اظهار داشت: «بنیاد فرهنگی البرز پیشگام تفکری است که هویت اصلی آن، وقف علمی است. خوشبختانه مدیریت جدید سازمان اوقاف و امور خیریه، آقای دکتر خاموشی نیز مأموریت خود در سازمان را وقف علم و وقف در خدمت فناوری تعریف کرده‌اند. انتظارشان از بنیاد البرز هم این است که به عنوان یک بنیاد علمی، نقش اصلی در این حرکت داشته باشند. ما قرار است در خدمت علم باشیم. بنیاد البرز ظرفیت و فرصت‌های مناسبی برای ترویج علم در اختیار دارد که جایزه، نشریه و … می‌تواند به عنوان ریزپروژه‌ها در رأس هرم خدمت به علم قرار گیرند».

در پایان دکتر مشفق، رئیس پردیس علوم دانشگاه تهران برای جمع‌بندی جلسه ابراز داشت: «خوشحالیم که با مجموعه بنیاد فرهنگی البرز آشنا شدیم و فتح بابی برای همکاری‌های آینده ایجاد شد تا بتوانیم با کمک و همراهی یکدیگر، در مسیر اهداف مشترک گام برداریم. هدف هر دو طرف اعتلای علمی کشور است و این جز با همراهی و همکاری اهل علم میسر نمی‌شود. دانشگاه تهران می‌تواند به عنوان یک بازوی علمی در کنار بنیاد فرهنگی البرز باشد. برای اعتبار و ارتقای کشور از هیچ کمکی فروگذار نخواهیم کرد».

مرحوم حسینعلی البرز

تابلوی تصویر مرحوم البرز که توسط استاد مخبر به صورت همزمان و زنده در مراسم اعطای جایزه البرز 1401 در حضور حاضرین در سالن همایش با تکنیک رنگ و روغن خلق شد.
تازه‌ترین نوشته‌ها