• اخبار
  • فراخوان جایزه البرز ۱۴۰۳ منتشر شد
فراخوان جایزه البرز ۱۴۰۳ منتشر شد

بنیاد فرهنگی البرز در سال ۱۳۴۲ شمسی با هدف کمک به اشاعه فرهنگ کشور و تجلیل از مقام علمی دانشمندان و پژوهندگان برتر ایرانی و تشویق دانشجویان و دانش‌آموزان برگزیده و نوجوانان با استعداد ایرانی، از طریق اعطای «جایزه البرز» به همت زنده‌یاد حسینعلی البرز تأسیس و وقف شده که طی بیش از نیم قرن، چندین هزار نفر از نخبگان برتر علمی کشور را شناسایی و حمایت کرده و در قالب همایش‌های ملی و با حضور مقامات علمی و مسئولین کشوری تشویق کرده است.

در راستای تحقق نیت واقف، مقرر است در سال ۱۴۰۳ و به مناسبت تقارن با شصت و دومین سال تأسیس بنیاد فرهنگی البرز، همایش ملی «جایزه البرز ۱۴۰۳» در بخش نخبگان، با هدف تکریم اهالی علم و تجلیل از دانشمندان، فناوران، دانشگاهیان و حوزویان برتر سراسر کشور، طی مراسمی در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ برگزار شود.

در فراخوان این دوره، دانشمندان جوان، فناوران، طلاب علوم دینی و دانشجویان می‌توانند از یکم آذرماه سال جاری تا پایان همین ماه با مراجعه به سایت جایزه البرز به نشانی www.alborzprize.ir (بخش جایزه نخبگان)، نسبت به دریافت و مطالعه شیوه‌نامه جایزه البرز ۱۴۰۳ در هر بخش مبادرت ورزند و در صورت واجد شرایط بودن، در سامانه جایزه البرز ثبت‌نام و بارگذاری مدارک کنند.

زمان آغاز ثبت‌نام در این رقابت علمی و سراسری، از ابتدای آذر ماه ۱۴۰۲ به مدت یک‌ماه تعیین شده است که با توجه به لزوم پالایش مستندات دریافتی و راستی آزمایی آنها از طریق استعلام از مراجع ذیربط و انجام داوری، مشابه سنوات گذشته، این زمان به هیچ عنوان تمدید نشده و رأس تاریخ ۳۰/۰۹/۱۴۰۲ ، سایت بسته خواهد شد؛ لذا داوطلبان واجد شرایط، ثبت‌نام و بارگذاری مدارک خود را به روزهای پایانی موکول ننمایند.

با پایان مهلت یک ماهه ثبت‌نام، آیین داوری و انتخاب نهایی از میان افراد واجد شرایط به تفکیک توسط هیئت انتخاب جایزه البرز برگزار می‌شود و با انتخاب برندگان نهایی باسابقه‌ترین جایزه علمی کشور، از ایشان با اعطای گواهی جایزه البرز همراه با جوایز نقدی تجلیل به‌عمل می‌آید.

دانشجویان داوطلب در تمامی رشته‌ها شامل فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، هنر، کشاورزی و علوم پزشکی، از سراسر کشور در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی‌ارشد، دکتری عمومی، دکتری تخصصی و دکتری تخصصی بالینی از دانشگاه‌های دولتی، غیرانتفاعی و پژوهشگاه‌های تابعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ همچنین دانشگاه‌های آزاد اسلامی، پیام نور، فنی و حرفه‌ای، علمی و کاربردی و فرهنگیان، در صورت واجد شرایط بودن می‌توانند در این رقابت شرکت کنند.

ضمن اینکه طلاب علوم دینی از حوزه‌های علمیه سراسر کشور نیز در همین بازه زمانی می‌توانند براساس شیوه نامه مربوطه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

همچنین مخترعان، فناوران و تمامی شرکت¬های دانش¬بنیان داوطلب، می‌توانند در صورت واجد شرایط بودن در این رویداد شرکت کنند. دبیرخانه جایزه البرز در نظر دارد به منظور بررسی و انتخاب شایسته طرح‌هایی که حدنصاب اولیه امتیازات را در فراخوان فناور برتر جایزه البرز ۱۴۰۳ کسب نموده‌اند، رویدادی را ترتیب دهد تا این افراد و گروه‌ها، ضمن شرکت حضوری در این رویداد و فرایند داوری نهایی، بتوانند طرح‌های خود را نیز در معرض دید سرمایه‌گذاران، فعالان و علاقمندان حوزه علم و فناوری قرار دهند. طرح¬های برتر، در پایان رویداد فناوران البرز که در نیمه دوم دی ماه سال جاری برگزار می¬گردد، از سوی داوران جهت اعطای جایزه فناور برتر در مراسم شصت و دومین سال جایزه البرز انتخاب می¬گردند.

در بخش «دانشمند جوان برتر» نیز اساتید هیئت علمی دانشگاه‌ها از سراسر کشور در بازه سنی زیر ۴۰ سال نیز می توانند در گروه‌های علمی فنی و مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، هنر، کشاورزی و علوم پزشکی، با مطالعه شیوه نامه این بخش و در صورت داشتن شرایط، برای کسب جایزه نوبل ایرانی، در سامانه جایزه البرز ثبت نام و سوابق علمی خود را ارسال نمایند.

همایش ملی شصت و دومین سال جایزه البرز به همت «بنیاد فرهنگی البرز» و با همراهی «سازمان اوقاف و امور خیریه»، «بنیاد ملی نخبگان»، «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری»، «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»، «مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور» و «رسانه ملی» برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت جایزه البرز به نشانی www.alborzprize.ir (بخش جایزه نخبگان) مراجعه نمایند.

دبیرخانه جایزه البرز ۱۴۰۳ (بخش نخبگان)

مرحوم حسینعلی البرز

تابلوی تصویر مرحوم البرز که توسط استاد مخبر به صورت همزمان و زنده در مراسم اعطای جایزه البرز 1401 در حضور حاضرین در سالن همایش با تکنیک رنگ و روغن خلق شد.
تازه‌ترین نوشته‌ها